Search The Query
Search

Zamek w Belfaście – intrygująca budowla na zboczu Cavehill

zamek w belfaście

Belfast to miasto, którego historia nierozerwalnie związana jest ze zbudowanym w średniowieczu zamkiem. Dawna, niedostępna dla przybyszy, twierdza zaprasza dziś gości w swe progi. Skorzystajmy więc z zaproszenia i zobaczmy co Belfast Castle ma nam do zaoferowania.

Historia Belfast Castle

Początki istnienia zamku w Belfaście sięgają wieku XII. To właśnie wtedy władający okolicznymi terenami potomkowie Wikingów, Normanowie zdecydowali się zbudować twierdzę. Budowę ukończono ostatecznie w 1177 roku. Jej zadaniem była obrona ważnego brodu na rzece Lagan.

Wzniesienie warowni stało się impulsem do rozwoju okolicznych terenów. U podnóża fortecy powstała niewielka osada. Od miejsca położenia zamek, a wraz z nim miasteczko, przyjął gaelicką nazwę Béal Feirste, czyli ujście [rzeki] Farset. W późniejszym czasie powstała angielska wersja tej nazwy – Belfast. 

Pierwszy normandzki władca tych ziem, John de Courcy, wybudował dużą twierdzę w pobliskim Carrickfergus. Prace nad nią pochłonęły większość środków, czego rezultatem było wzniesienie dość skromnej fortecy w Belfaście.

Więcej o Belfaście przeczytasz w naszym artykule: Belfast – atrakcje turystyczne. Sprawdź, co warto zobaczyć w Belfaście i jak zaplanować podróż!

Zawirowania dziejów sprawiły, że zamek przechodził z rąk do rąk. Jednymi z jego właścicieli był m.in. jeden z największych irlandzkich rodów – klan O’Neill.

Punktem zwrotnym była akcja przesiedleńcza Anglików i Szkotów na teren Ulsteru. Miała ona miejsce w 1609 roku. Zasłużony w przeniesieniu ludności wierny poddany angielskiego króla Jakuba I Stuarta – arystokrata Arthur Chichester został baronem i lordem namiestnikiem Irlandii. Otrzymał w posiadanie także Belfast Castle.

W 1611 roku zamek przebudowano. Niestety, gruntowny remont cieszył oko barona i jego dziedziców tylko przez niecałe 100 lat.

W 1708 roku zamek spłonął. Ród Chichester przez następne dekady nie mieszkał w Irlandii, przez co też nie interesował się zamkiem. Niszczejącą budowlę mieszkańcy okolicznych terenów rozbierali, wykorzystując nadające się do użytku resztki do swoich potrzeb.

Czytelnicy, którzy podczas lektury artykułu spojrzęli na mapę Belfastu i okolic mogą być zdziwieni jego nazwą i funkcją. Jego nazwa odnosi się do lokalizacji nad rzeką Farset. Chronić miał przeprawy przez Lagan. Jak to możliwe, skoro w jego okolicy nie ma żadnych rzek?

zamek belfast

Sprawcą zamieszania jest markiz Donegall, George Hamilton Chichester. Postanowił on wrócić w rodzinne strony i odbudować zamek.

W XVII wieku niewielka osada, jaką dotychczas był Belfast, zaczęła przekształcać się w duże, gwarne miasto. Dodatkowo w tamtym czasie, tj. w wieku XIX, twierdze przestawały już pełnić funkcję obronną. Nowy Belfast Castle, w zamierzeniach George’a Chichestera, miał być spokojną rezydencją. Stary, znajdujący się w centrum Belfastu zamek nie pasował do wyobrażeń markiza. Zdecydował się więc zamek… przenieść.

W 1862 roku rozpoczęto budowę Belfast Castle w miejscu, w którym stoi obecnie, czyli na zboczu Cavehill na przedmieściach miasta. Prace zakończono w 1870 roku. Okazała posiadłość wyczerpała jednak możliwości finansowe George’a Chichestera. Posiłkować się musiał pieniędzmi swojego zięcia. Graf Shaftesbury, Anthony Ashley-Cooper, sfinansował dokończenie budowy i wyposażenie wnętrz. Gdy George Chichester zmarł w 1884 roku, Belfast Castle przeszedł na własność rodziny Ashleya-Coopera. Należał do niej do lat 30. XX wieku.

Zamek w Belfaście dzisiaj

W 1934 roku zamek został przekazany miastu Belfast. Przestał być prywatną rezydencją i zaczął pełnić funkcję rozrywkową, turystyczną i biznesową. Otwarty dla postronnych Belfast Castle od tej pory zamknięty był tylko raz, w 1987 roku. Kosztująca 2 mln £ renowacja sprawiła, że zamek przyjął dzisiejszy wygląd.

Od czasu, gdy ród grafów Shaftesbury oddał zamek w ręce samorządu, odbywają się w nim imprezy okolicznościowe takie jak wesela. Bywa on też wynajmowany na konferencje biznesowe.

Belfast – główne atrakcje zamku

Malowniczo położony Belfast Castle zachwyca zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Godna podziwu jest już sama architektura. Fasadę wykonano z różowego piaskowca. Ozdobiona jest ona rzeźbami i wieżyczkami. Na uwagę zasługują też piękne, kręcone kamienne schody.

U stóp zamku jest ogród. Związana jest z nim legenda białego kota. Osoba, która go zobaczyła, miała mieć szczęście. Z tego względu na terenie ogrodu rozlokowano rzeźby kotów. Jest ich dziewięć. Na szczęście nie trzeba ich szukać. W punkcie informacyjnym wystarczy wziąć mapkę z ich lokalizacją.

Odwiedzić można również ZOO i plac zabaw mieszczące się nieopodal zamku.

Inspirujące wnętrza

Belfast Castle to miejsce przesycone historią. Warto zajrzeć do sypialni urządzonej w stylu lat 20. XX wieku. Jest to najlepszy sposób na poznanie życia ostatnich prywatnych właścicieli posiadłości i zobaczyć jak wyglądało wyposażenie wnętrz szlacheckiej rezydencji przed stu laty.

Dla miłośników poszukiwania własnych arystokratycznych korzeni przygotowano listę 500 tysięcy nazwisk szlacheckich z całego świata. Człowiek, który odnajdzie w katalogu swoje nazwisko, może poznać historię rodu i zobaczyć jego herb. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość nadrukowania takich informacji na pergaminie.

Na terenie zamku znajduje się również wystawa historyczna. Oglądać na niej można pamiątki nie tylko z czasów, gdy twierdza była zamieszkana przez dawne rody. Są tam także eksponaty z czasów neolitu znalezione w pobliskich jaskiniach.

Zabytki można nie tylko oglądać, ale i kupić w mieszczącym się w podziemiach antykwariacie. Poza starymi przedmiotami można kupić w nim również współczesne wyroby rzemieślnicze.

belfast castle

Zwiedzanie zamku w Belfaście – najważniejsze informacje

Belfast Castle to doskonałe miejsce do wypoczynku z dala od zgiełku dużego miasta. Poza wspomnianymi ogrodami i ZOO czas można spędzić również w zamkowej restauracji. Na chcących go zwiedzić czeka miła niespodzianka.

Bilety i godziny otwarcia zamku

Tą miłą niespodzianką jest darmowy wstęp. Zamek jest otwarty przez cały tydzień. Od wtorku do niedzieli jest czynny w godzinach 9:00 – 22:00, a w poniedziałki od 9:00 do 17:30.

Kiedy najlepiej odwiedzić Belfast Castle?

O ile Wyspy Brytyjskie pełne są urokliwych miejsc wartych odwiedzenia, o tyle tutejsza pogoda zdecydowanie nie ułatwia życia turystom.

Z tego względu zamek w Belfaście najlepiej odwiedzić wiosną. W miesiącach wiosennych kwitną kwiaty, co pozwoli cieszyć się pięknem zamkowego ogrodu. Pierwsze słoneczne miesiące dają także dużą szansę na podziwianie panoramy zatoki Belfast Lough i wzgórz parku krajobrazowego Cavehill.

Gdzie leży Belfast Castle?

Atrakcje w Belfaście takie jak ratusz, Muzeum Titanica oraz katedry katolicka i anglikańska, znajdują się w centrum miasta. Do położonego z dala od miasta zamku trzeba dojechać.

Najłatwiej dostać się do niego, jadąc samochodem. Niedaleko zamku biegnie Antrim Road będąca częścią drogi A6. Jako że jest to teren podmiejski, trudno znaleźć jest charakterystyczne miejsca pozwalające się zorientować, gdzie należy skręcić. Najlepszym punktem odniesienia jest stacja benzynowa Texaco. To właśnie za nią, na następnym skrzyżowaniu należy skręcić w lewo, jeśli jedziemy od strony centrum Belfastu.

Osoby niezmotoryzowane mogą skorzystać z komunikacji miejskiej. Przez Antrim Road przejeżdża kilka linii autobusowych. Na przystanku, z którego najszybciej można dojść do Belfast Castle staje autobus linii 149. Do zamku można dojechać nim z Donegall Street, a więc z samego centrum miasta.

Zamek w Belfaście to czarujące miejsce przepełnione historią i wyspiarskim klimatem. Warto go odwiedzić, podobnie jak cały Belfast wraz z jego zabytkami, pubami i okolicznymi krajobrazami Zielonej Wyspy.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds