Wyprowadzka statków pasażerskich z Wenecji. Będą mogły cumować wyłącznie poza laguną

Włoska rada ministrów opublikowała decyzję, na którą długo czekali przeciwnicy wielkich wycieczkowców wpływających do laguny w Wenecji. Wieloletnie starania sprawiły, że statki pasażerskie będą mogły zacumować tylko poza laguną.

Wenecja każdego roku przyciąga miliony turystów, którzy pragną podziwiać piękno wodnego miasta. Niestety dla mieszkańców i władz Wenecji dużym problemem od lat są wielkie wycieczkowce, które mimo zysków, które przynoszą miastu – stanowią dla niego duże zagrożenie. Według ich przeciwników statki pasażerskie zasłaniają perspektywę miasta, co w pewien sposób zabiera urok Wenecji.

Wycieczkowce – zagrożenie dla Wenecji?

Władze miasta są zdania, że wycieczkowce wpływające do weneckiej laguny nie tylko wpływają na estetykę miasta, ale również mogą stanowić pewnego rodzaju niebezpieczeństwo.

Przypominamy, że w 2019 roku miał miejsce niebezpieczny incydent. Wielki statek pasażerski uderzył w nabrzeże niedaleko zabytkowego placu Świętego Marka. W wypadku ucierpiały cztery osoby, które zostały poważnie ranne.

Przeciwników wycieczkowców jest naprawdę dużo. W ostatnich latach odbyło się wiele manifestacji w tej sprawie. Ich celem była ochrona wyjątkowości i bogactwa dziedzictwa kulturowego, krajobrazowego i środowiskowego miasta.

Gdzie będą cumować weneckie wycieczkowce?

Niestety na to pytanie nie ma jeszcze dokładnej odpowiedzi. Włoski rząd zaproponował przeprowadzenie konkursu na realizację najlepszego do tego miejsca. Już dziś informują, że budowa nowego portu może potrwać latami, dlatego „wodne giganty” najprawdopodobniej będą kierowane do już istniejącego portu na terenie przemysłowym Marghera.