Wybuch wulkanu w Indonezji. Erupcja wyrzuciła pył na wysokość 5 km!

Wybuchł wulkan Sinabung na Sumatrze, który przez wieki uznawany był za wygasły. Wulkan przebudził się w 2010 roku, jednak nikt nie spodziewał się tak potężnej erupcji. Wyrzucił do atmosfery gęstą masę pyłu i popiołu wulkanicznego, które zdaniem specjalistów sięgnęły nawet 5 km wysokości.

Do wybuchu wulkanu Sinabung doszło na indonezyjskiej wyspie Sumatra. Był uznawany za wygasły jednak w 2010 roku niespodziewanie się przebudził. Silna erupcja miała miejsce również w sierpniu zeszłego roku, jednak wtorkowy wybuch był zdecydowanie większy.

Wybuch wulkanu Sinabung

Góra ma wysokość 2460 m n.p.m. i składa się z czterech kraterów, z których jeden jest aktywny. Jest on zaliczany do stratowulkanów. We wtorek doszło tam do silnej erupcji, która wydobyła gęstą masę popiołu, sięgającą nawet 5 km wysokości. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Erupcja na Sumatrze

Według specjalistów jest to pierwszy tak potężny wybuch tego wulkanu od sierpnia 2020 roku. Wulkan przez wieki był uznawany za wygasły, jednak zmieniło się to w 2010 roku, gdy niespodziewanie wyrzucił w powietrze dym i popioły, wytaczając przy tym spore ilości lawy. Ewakuowano wtedy około 19 tysięcy osób.

Erupcja, do której doszło we wtorek, w rzeczywistości składała się z 13 osobnych wybuchów. Słup pyłu i gorącego powietrza mierzył wysokość około 5 kilometrów. Indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych zaleciło, aby dla bezpieczeństwa zachowywać przynajmniej 3-kilometrowy dystans od krateru.