Przejdź do treści

W Wielkiej Brytanii do restauracji wejdą tylko zaszczepieni

Na razie w Wielkiej Brytanii przy wejściu do lokali gastronomicznych nie są wymagane paszporty covidowe. Najprawdopodobniej zmieni się to jesienią. Tamtejsze władze chcą w ten sposób przeciwdziałać kolejnej fali pandemii.

Dlaczego nie teraz?

Wprowadzenie teraz wymogu paszportów covidowych byłoby niesprawiedliwe wobec młodych osób, które nie mogły jeszcze w pełni się zaszczepić. Do końca września wszyscy chętni dorośli będą już jednak zaszczepieni. Dlatego wtedy rząd chce wprowadzić obowiązek przedstawienia paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu przed wejściem do lokali gastronomicznych czy klubów.

Takie ograniczenia w czasie wakacji nie wpłynęłyby też pozytywnie na tamtejszą gospodarkę. Jesienią jednak szansa rozwoju kolejnej fali pandemii jest bardzo duża. Wyspy Brytyjskie odnotowują teraz spore liczby nowych zakażeń, a liczba szczepień spada.

Paszport covidowy – najważniejsze informacje

Paszport covidowy to oficjalny certyfikat poświadczający o przyjęciu wszystkich wymaganych dawek szczepionki, negatywnym wyniku testu czy byciu ozdrowieńcem. Unijny Certyfikat COVID można uzyskać przy okazji przyjęcia drugiej dawki szczepionki, pobrać z Internetowego Konta Pacjenta czy w przychodni zdrowia po potwierdzeniu przebycia COVID-19.

Paszport jest respektowany przez wszystkie państwa należące do Unii Europejskiej i przydaje się także podczas podróży między nimi. Nie zawsze jest jednak dokumentem wystarczającym do wstępu na teren danego państwa, więc przed każdą podróżą konieczne jest sprawdzenie, jakie dokumenty są wymagane w konkretnym kraju.