Przejdź do treści

W końcu swobodne podróże! Dania wprowadza cyfrowe paszporty

Dania wprowadza cyfrowe paszporty, które będą zawierać informacje o zaszczepieniu na koronawirusa. Dokumenty umożliwią komfortowe latanie samolotami.

Władze Danii zapowiedziały, że do końca lutego wprowadzą cyfrowe paszporty, które potwierdzą zaszczepienie się przeciwko wirusowi COVID-19. Nowy system na początku będzie umożliwiał wyłącznie podróże służbowe samolotami. Z czasem rozwiązanie rozszerzy się na inne sfery życia.

Dania będzie pierwszym państwem, które wprowadzi tego typu system. Prawdopodobne jest to, że jeśli rozwiązanie sprawdzi się w praktyce – inne kraje również się na nie zdecydują. Najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, jednak społeczeństwo biznesowe musi się rozwijać, dlatego powinno mieć możliwość swobodnego podróżowania. Kraj dąży do tego, żeby w pierwszej kolejności umożliwić podróże służbowe.

Duński rząd chce dać przykład innym państwom, a także pragnie być inicjatorem pomysłu cyfrowego paszportu dla zaszczepionych.

Jak będzie działał taki paszport?

Na początku wszystkie dane będą widniały na stronie sundhed.dk. Wraz z powiększeniem się grupy, która będzie korzystała z cyfrowego dokumentu, powstanie dodatkowy paszport w telefonie (prawdopodobnie w dedykowanej aplikacji).