W Botswanie odkryto trzeci co do wielkości diament na świecie

Górnicy wykopali trzeci co do wielkości diament na świecie. Jego waga to 1098 karatów. Botswana świętuję.

Największy diament w historii

Do tej pory największy znaleziony diament ważył 3016 karatów, jego odkrycie miało miejsce w Republice Południowej Afryki w 1905 roku. Otrzymał nazwę Cullinan, od nazwiska dyrektora spółki zajmującej się wykopaliskami. Po cięciach i oszlifowaniu uzyskano 9 dużych kamieni i 96 małych. Dwa największe zdobią brytyjskie berło królewskie oraz brytyjską koronę państwową.

Przełom dla Botswany

Dla południowoafrykańskiego kraju, jak i dla innych państw świata ostatnie miesiące były ciężkie. Pandemia COVID-19 spowodowała spadki w sprzedaży drogocennych kamieni. Firma, pod której okiem dokonano najnowszego odkrycia to Debswana. Spółka przoduje w światowej sprzedaży diamentów na świecie. Kamień zaprezentowano w Gaborone na konferencji pasowej. Uczestniczył w niej prezydent Botswany – Mokgweetsi Masisi. Diament nie otrzymał jeszcze swojej nazwy, a jego wartość nie została dokładnie określona. Przypuszcza się, że będą to dziesiątki milionów dolarów.

Diamentowa Bostwana

Ciekawostką jest to, że drugi co do wielkości diament na świecie odnaleziono również w Botswanie. Jego nazwa to Lesedi la Rona. Wielkością przypominał piłkę tenisową. Ważył 1101 karatów. Jednak podczas oczyszczania zmniejszył swoją wagę do 1109 karata. Jego wartość wyceniono na 70 milionów dolarów.