Upały na Sycylii. Padły kolejne rekordy. Na południu nawet 48 stopni!

W środę na Sycylii zanotowano rekordową temperaturę na skalę Europy. Temperatura jeszcze nigdy nie osiągnęła tak ekstremalnego progu, czyli 48,8oC! Upały okrzyknięto przez synoptyków „Lucyferem”. Jak znoszą je mieszkańcy? Sprawdź!

Sycylia – rekordowe upały w wielu regionach

Sycylijscy meteorolodzy podali w środę informację, że w rejonie Syrakuz odnotowano rekordową temperaturę 48,8oC. Jest to najwyższa temperatura, którą odnotowano w Europie od 1977 roku.

Przyczyną upałów jest antycyklon, który został nazwany Lucyferem. Obecnie przetacza się przez południową Europę.

Mieszkańcy są zmęczeni upałami na Sycylii

Osoby zamieszkujące wyspę są raczej przyzwyczajeni do wysokich temperatur, jednak jeszcze nigdy temperatura nie była aż tak wysoka. Wiele osób chowa się w domach, gdzie klimatyzacja ledwo daje już radę. Na ulicach widać pustki…

Tak wysokie upały wpływają na wysuszanie się gleby, a silny wiatr dodatkowo nanosi suche powietrze z Afryki. Takie warunki są łatwą przestrzenią do powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów.

Panujące warunki są niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt hodowlanych, których w okolicy jest bardzo dużo. Pożary pochłaniają coraz większą część wyspy, jednak jak informują strażacy – sytuacja jest jeszcze pod kontrolą.

Upalne prognozy dla Włoch

Synoptycy alarmują, że fala upałów będzie się jeszcze utrzymywać. Najwyższe temperatury mają dotykać południowe regiony. Kalabria, Apula, Bazylikat i Kampania mogą osiągnąć nawet 42oC. Toskania, Lacjum i Romania mają prognozy na około 40 stopni. Na Sycylii sytuacja jest ekstremalna… w najbliższych dniach ma się wahać między 49 a 50oC w cieniu.