Trudne warunki turystyczne w Tatrach

Tatrzaskński Park Narodowy (TPN) ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami do uprawiania turystyki w najwyższych partiach Tatr. Kasprowy Wierch jest pokryty 160 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła poniżej 10 stopni…

Z informacji podanych przez TPN, szlaki turystyczne w Tatrach wysokich są pokryte grubą warstwą świeżego śniegu, który zakrywa starszy, twardy śnieg. Wiele miejsc na trasie zostało niemal całkowicie przykrytych śniegiem, który jeszcze nie został zadeptany. Bardzo dużym utrudnieniem w uprawianiu turystyki górskiej mogą okazać się również bardzo niskiej temperatury i niski pułap chmur, tworzące praktycznie nieprzeźroczystą mgłę. Tak silnie ograniczona widoczność może doprowadzić do zbłądzenia.

Ciężkie warunki w Tatrach

Należy zachować niesamowitą ostrożność, z uwagi na nasypy śnieżne, które w każdej chwili mogą wywołać niebezpieczną dla życia lawinę. TPN dodaje, że poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności przewidywania lawiny oraz dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków. W innym przypadku władze Tatrzańskiego Parku Narodowego nie zalecają podróży w wysokie partie Tatr.

Planując tego typu wycieczkę, należy obowiązkowo zabrać ze sobą:

  • raki;
  • czekan;
  • kask;
  • lawinowe ABC [detektor, sondę i łopatkę].

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Ratownicy górscy prognozują, że w przeciągu kilku dni zagrożenie może wzrosnąć do trzeciego stopnia.