TOPR: Ponowne ostrzeżenia lawinowe w Tatrach

TOPR znów ostrzega przed zagrożeniem lawinowym i apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas wycieczek. Od dnia 17 lutego w Tatrach obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego i z każdym dniem warunki są coraz gorsze. W weekend ma być piękna pogoda, przez co służby spodziewają się tłumów na szlakach. Jenak bez odpowiedzialnego zachowania, wycieczka może skończyć się tragicznie.

W środę 17 lutego służby Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) wydały komunikat o 3. stopniu zagrożenia lawinowego. Okazuje się jednak, że z każdym dniem sytuacja jest coraz gorsza, a warunki jeszcze trudniejsze. Gigantyczna pokrywa śnieżna w najwyższych partiach gór i nadchodząca odwilż są ogromnym zagrożeniem, które w każdej chwili może spowodować lawinę. TOPR ostrzega, aby omijać szlaki o dużym nachyleniu. Zagrożenie zostało ocenione, jako znaczne.

Służby ostrzegają przed możliwością zejścia lawiny

Na oficjalnej stronie TOPR’u możemy przeczytać:

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Ratownicy ostrzegają przed zlodowaciałą warstwą, która sprzyja osuwaniu się ogromnych mas śniegu.

Które regiony są najbardziej zagrożone?

Należy unikać miejsc o stromych zboczach i tych niekorzystnych pod kątem wysokości. Największe zagrożenie lawinowe występuje na szlaku na Rysy, Krzyżne z Pięciu Stawów, Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, Szpiglasowym Wierchem i Zawracie.