Tłumy turystów na Polanie Jakuszyckiej

Jakuszyce przeżywają prawdziwe oblężenie. W miniony weekend tysiące turystów wybrało się na Polanę Jakuszycką w celu spędzenia aktywnego czasu z rodziną i bliskimi. Na trasach wymijali się spacerowicze, biegacze na nartach i całe rodziny z dziećmi na saneczkach. Piękna zimowa pogoda zachęciła do przyjazdu, jednak miejscowość przeżyła prawdziwy najazd. Samochody osób przyjezdnych stały daleko przed polaną, bo na parkingach brakowało miejsc. Biegacze godzinami wyczekiwali na wynajem sprzętu.

Mimo narodowych obostrzeń, lockdownu, połączeniu ferii zimowych i braku możliwości wyjazdów za granicę, Polacy świetnie organizują swój czas. W miniony weekend prawdziwe oblężenie przeżyła niewielka miejscowość niedaleko Szklarskiej Poręby – Jakuszyce. Słynie ona z leśnych szlaków i tras dla biegaczy na nartach.

Kilkanaście centymetrów śniegu, słoneczna pogoda i górski klimat przyciągnęły fale turystów, którzy udali się spacerem, lub na biegówkach do słynnego schroniska Orle. Mimo obostrzeń schronisko funkcjonuje tak jak dawniej, jednak posiłek można zjeść wyłącznie na zewnątrz.

W godzinach porannych wjazd do Jakuszyc był bardzo utrudnione. Kilkukilometrowe korki i brak miejsc parkingowych nie zepsuły jednak planów turystów. Parkowali oni nawet kilka kilometrów przed polaną, aby na piechotę dojść do słynnej miejscowości. Tłumy można było dostrzec również w pobliżu wypożyczalni nart biegowych. Liczne ograniczenia dotyczące ilości osób w pomieszczeniu znacznie spowolniły proces wynajmu sprzętu, a fala przyjezdnych sprawiła, że zaczęło go brakować.

Jakie trasy najlepiej odwiedzić, aby uniknąć tłumów?

Będąc w Jakuszycach można odwiedzić wiele tras poza słynną drogą na Orle, którą wybiera większość. Popularna jest droga na Kocierz, która prowadzi z ostatniego parkingu w Jakuszycach po polskiej stronie. Warto odwiedzić również Świńskie Dziury i Owcze Skały.

Przypominamy, że narodowa kwarantanna kończy się 17 stycznia (niedziela). Jednak, czy przyszły weekend będzie równie tłoczny z uwagi na ostatnie dni ferii zimowych?