Przejdź do treści
Słowacja zamyka szlaki na okres zimowy

Tatry: Słowacja zamyka szlaki na okres zimowy

Pierwszego listopada zamknięto szlaki wysokogórskie w słowackiej części Tatr. Trasy w Tatrach Wysokich pozostaną zamknięte do połowy czerwca. Słowacja ogranicza wejścia na szlaki górskie co roku podczas sezonu zimowego. Co jest powodem ograniczeń? Sprawdź!

Słowacki park narodowy – TANAP poinformował o ponownym zamknięciu szlaków wysokogórskich na okres całej zimy. Turyści przemieszczający się po polskiej części Tatr nie będą mogli przejść na ich słowacką stronę.

Szlaki wysokogórskie w Tatrach Słowackich zamknięte

TANAP, czyli Tatrzański Park Narodowy w Słowacji co roku wydaje decyzję o zamknięciu szlaków, biegnących po Tatrach Wysokich. Szlaki pozostaną zamknięte na okres od 1 listopada do 15 czerwca 2022 roku. Będą możliwe wędrówki do schronisk, które pozostają w Słowacji otwarte (poza schroniskiem pod Rysami).

Coroczna decyzja o zamknięciu szlaków w Tatrach Wysokich jest motywowana ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem turystów, którzy mogą być w tym okresie narażeni na lawiny. Polskie trasy, które łączą się ze słowackimi szlakami to między innymi ścieżki górskie na Kasprowym Wierchu, Rysach czy Wołowcu. Za nieprzestrzeganie ograniczenia grożą wysokie mandaty oraz obciążenie kosztami akcji ratunkowej w przypadku wypadku.

Szlaki turystyczne po polskiej stronie Tatr

W polskich Tatrach tylko niektóre szlaki zostaną zamknięte na okres zimowy, od 1 grudnia do 15 maja. Są to trasy:

  • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią,
  • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów,
  • Szlak na Czerwone Wierchy z Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki.

Co więcej, w okresie od 1 kwietnia do 30 listopada obowiązuje zakaz przemieszczania się trasami w Tatrach po zmroku, ze względu na zwierzęta zamieszkujące ten obszar.