Przejdź do treści

Samoloty Boeinga znów zaczną latać z Warszawy! Były uziemione od dwóch lat

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o powrocie samolotów typu Boeing 737-MAX 8 z Lublina do Warszawy. Jest to kolejny krok w drodze do ponownego włączenia tych maszyn do regularnej siatki lotów.

Wszystkie Boeingi 737-MAX 8 na całym świecie zostały uziemione z powodu dwóch katastrof lotniczych, które miały miejsce w 2019 roku. Aż pięć maszyn z tego modelu należy do Polskich Linii Lotniczych LOT.

Samoloty Boeing 737-MAX 8 wracają do Warszawy

PLL LOT poinformował, że Boeingi powrócą na Warszawskie lotnisko w marcu. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania rejsów z pasażerami, przewoźnik zapowiedział, że wprowadzi dodatkowe przeglądy i loty testowe, aby mieć całkowitą pewność, że wszystko jest w porządku.

Boeingi będą przylatywać do Warszawy w niewielkich odstępach czasowych. Pierwszy z nich wylądował 4 marca. Reszta wyląduje dziś i jutro. Wszystkie początkowe loty tymi maszynami będą traktowane jako loty techniczne.

Samoloty zostana włączone do normalnej obsługi w sezonie letnim, jeśli przejdą wszystkie wymagane testy. W załodze Polskich Linii Lotniczych LOT jest ponad 90-ciu wykwalifikowanych pilotów, którzy mogą latać Boeingami 737-MAX 8.

Dlaczego Boeingi 737-MAX 8 zostały uziemione?

W marcu 2019 roku w Afryce i w Azji doszło do dwóch katastrof z udziałem Boingó 737-MAX 8, które spowodowało wadliwe oprogramowanie maszyn. Od tamtego czasu zabroniono lotów tego modelu na lotniskach na całym świecie.

Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) po ponad 2 latach, ponownie pozwoliła na rejsy pasażerskie tymi samolotami, jednak po przejściu odpowiednich modyfikacji oprogramowania oraz przeszkoleniu załogi.