Rząd planuje szybsze luzowanie obostrzeń i otwarcie parków rozrywki

Na dzisiejszej konferencji rząd ogłosił przyśpieszenie luzowania części obostrzeń w Polsce. Premier potwierdził, że 21 maja zostaną otwarte parki rozrywki, kina i teatry. Jest to kolejny krok w rozmrażaniu sektora turystycznego.

W trakcie wtorkowej konferencji premier potwierdził szybszy proces odmrażania gospodarki. Tym, razem zapowiedział, że w kinach, teatrach i filharmoniach będzie obowiązywało maksymalnie 50-procentowe obłożenie placówki. Będą musiały działać także w ścisłym reżimie sanitarnym.

Kluby fitness, siłownie, baseny i solaria zostaną uruchomione o jeden dzień wcześniej niż zapowiadano – 28 maja..W siłowniach i klubach fitness będzie obowiązywał limit 1 osoby na 15m kwadratowy.

Harmonogram znoszenia obostrzeń

Jakie zmiany czekają na społeczeństwo od 15 maja?

  • Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
  • Działalność gastronomiczna w ścisłym reżimie sanitarnym – m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik i maksymalnie 50% obłożenia
  • Nauka hybrydowa w szkołach podstawowych [klasy IV-VIII] oraz w szkołach średnich.

Co się zmieni 29 maja?

  • Możliwość zorganizowania imprez okolicznościowych np. wesela lub komunii z limitem do 50 osób
  • Otwarte restauracje z limitem 50% obłożenia – działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
  • nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekend