Rekordowa temperatura w Bałtyku. Najnowsze dane IMGW

Z najnowszych danych IMGW wynika, że woda w Bałtyku jest coraz cieplejsza. Niedawno woda w Zatoce Fińskiej jej temperatura osiągnęła rekordowe 27 stopni Celsjusza. Zjawisko jest obserwowane również w Polsce!

14 lipca w Zatoce Fińskiej odnotowano rekordową temperaturę wody. Boja wykazała 26,5 stopni Celsjusza. Czy ocieplenie zagraża ekosystemowi?

Coraz cieplejsza woda w Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podał, że temperatura wody w Bałtyku w Polsce niedawno osiągnęła 26 stopni. Obecnie jednak minimalnie spadła, ponieważ wynosi około 22 stopnie.

Tak wysokie temperatury są zbliżone do wód Morza Śródziemnego. W Morzu Bałtyckim tak ciepła bywa jedynie woda przy powierzchni. Głębiej jest zdecydowanie zimniej.

Co wpływa na ocieplenie wód w Bałtyku?

Powodem ocieplenia mogą być postępujące zmiany klimatyczne. Niestety ich skutki możemy zauważyć gołym okiem. Wysoka temperatura wody wpływa na powstawanie sinic, których nad Polskim wybrzeżem obserwujemy coraz więcej.

Według prognoz IMGW w 2100 roku Bałtyk będzie cieplejszy nawet o cztery stopnie. Jest to gigantyczna różnica dla organizmów morskich i całego ekosystemu. Już dzisiaj zauważalna jest mniejsza liczba dorsza w wodach Bałtyku. Są to ryby zimnolubne, co wpływa na ich migracje.

Dynamicznie zmieniający się klimat może mieć wpływ również na człowieka, podnosząc poziom wód w Bałtyku, zalewając nadmorskie miejscowości.