Przejdź do treści
pustynia namib

Pustynia Namib – odkryj bezdroża Afryki

Piaszczysty bezkres afrykańskiego kraju, gorący i suchy, a zarazem spowity gęstą mgłą. Wycieczka na pustynię Namib to niezwykłe doświadczenie, które umożliwi Ci spotkanie egzotycznych zwierząt i roślin przystosowanych do życia na morzu gorącego piasku. Rozważasz wycieczkę do Namibii? Podpowiadamy, kiedy najlepiej wybrać się do tego kraju i na co zwrócić szczególną uwagę planując podróż.

Pustynia Namib – informacje ogólne

Pustynia Namib rozpościera się na terenach południowo-zachodniej Afryki, głównie na obszarze dzisiejszej Namibii. Jej zachodnia granica styka się z wodami Oceanu Atlantyckiego, a pustynny bezkres ma swój początek na południu Angoli, prowadząc aż do rzeki Oranje, przy granicy z RPA. Namib zajmuje powierzchnię około 130 000 km² i stanowi najstarszą znaną pustynię na globie. Pustynny bezmiar dzieli rzeka Kuiseb, wyznaczając północną i południową część Namibu. Północny obszar to wyżynny Park Narodowy Wybrzeża Szkieletowego, określany przez żeglarzy „bramą do piekieł” z uwagi na wyjątkowo silne prądy morskie i mielizny występujące w tej części Atlantyku. Południowy rejon pustyni to piaszczysta równina z niespotykanymi wydmami, osiągającymi wysokość nawet ponad 300 metrów.

Z języka nama, którym posługują się mieszkańcy terenów Namibii i RPA, „namib” oznacza olbrzymi bezkres, miejsce, gdzie niczego nie ma. Namib to z pewnością ogromny teren, jednak stwierdzenie, że jest opustoszały nie jest do końca prawdą. Na obszarze pustyni wykształciły się rośliny, które są w stanie przetrwać intensywne upały i niezwykle suchy klimat, gdzie deszcz pada jedynie raz na kilku lat. Co więcej, można tam spotkać liczne gatunki zwierząt niewystępujących naturalnie w innych miejscach, ale o faunie namibijskiej pustyni dowiesz się nieco później. Pustynia Namib to nadzwyczajne miejsce, nieustannie spowite gęstą mgłą, która dostarcza roślinom i zwierzętom wodę niezbędną do życia. Obszar o powierzchni ponad 3 milionów hektarów jest chroniony i został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

namibia pustynia

Fauna zamieszkująca pustynię

Jednym z powodów, aby odwiedzić afrykańską pustynię jest jej niesamowita fauna. Mimo że piaszczysty bezkres nie wydaje się najlepszym miejscem na dom dla zwierząt, wiele z nich zamieszkuje właśnie Namib. Zwierzęta te w niezwykły sposób dostosowały się do gorących dni, chłodnych nocy i braku wody, dlatego spora część z nich jest unikalna i endemiczna. Przykładem takiego gatunku jest antylopa oryks, która stała się symbolem pustyni Namib oraz zamieszkujący wydmy złotokret. Antylopy można zaobserwować stojące pod wiatr na piaskowych wydmach, ponieważ między innymi właśnie w ten sposób ssaki schładzają swoje ciało. Po pustynnym lądzie poruszają się także słonie, zebry, nosorożce i lwy, jednak zamieszkują one raczej północną część Namibu, czyli okolice regionu Kunene, gdzie płynie rzeka o tej samej nazwie.

Wśród mniejszych zwierząt namibijskiej pustyni wymienia się jaszczurki, węże, pająki, gekony i kameleony. Charakterystycznym stworzeniem dla tego regionu jest biała dama, czyli niewielki pająk, nazywany również „tańczącym” ze względu na specyficzny sposób poruszania się na powierzchni piasku. To wydawać by się mogło niepozorne, małe stworzenie w rzeczywistości jest jadowite i dość agresywne, dlatego przechadzając się piaskami Namibu warto dokładnie patrzeć pod nogi, aby nie trafić na pająka, skorpiona czy węża. Bezpośrednie zetknięcie ze zwierzętami zamieszkującymi pustynię wydaje się czymś niedostępnym, a jednak jest możliwe. Bezpieczne poruszanie się po ziemiach Namibu umożliwiają wycieczki safari w towarzystwie doświadczonego podróżnika, który zagłębi Cię w tajemnice pustynnego życia zwierząt.

Kiedy jechać do Namibii?

Klimat w Namibii jest bardzo suchy, a pora deszczowa trwa zazwyczaj przez około 4 miesiące – od końca listopada do początku kwietnia. W miesiącach, w których praktycznie nie pada deszcz najłatwiej o spotkanie ze zwierzętami, które gromadzą się przy zbiornikach wodnych i rzekach, dlatego w okresie od czerwca do listopada do Namibii przyjeżdża najwięcej turystów, a ceny wycieczek są najwyższe. Temperatury w dzień osiągają wtedy około 25 stopni Celsjusza, a noce podczas naszego okresu wakacyjnego są dość zimne (temperatura spada nawet do zera). Od grudnia do marca panuje gorące namibijskie lato i właśnie wtedy pada najwięcej deszczu, przez co trudniej spotkać dzikie zwierzęta. Wycieczki w tym terminie są tańsze, ale trzeba liczyć się z możliwością zalania dróg, co bardzo utrudnia przemieszczanie się po kraju.

namib pustynia

Na obszarze pustyni Namib w lipcu i sierpniu temperatura spada nawet do 12 stopni Celsjusza, dlatego aby pogoda Cię nie zaskoczyła, warto wyposażyć się w warstwową, ciepłą odzież. Piasek potrafi być natomiast niezwykle gorący i nagrzewać się przy bezchmurnym niebie i suchym klimacie nawet do ponad 80 stopni Celsjusza. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, kiedy najlepiej wybrać się do Namibii. Wybór odpowiedniego terminu zależy od Twoich oczekiwań, dlatego, jeśli zależy Ci na spotkaniu z dzikimi zwierzętami, powinieneś wybrać porę suchą. W przypadku, gdy chcesz spędzić wakacje bez towarzystwa innych turystów oraz w niższej cenie, warto wybrać porę deszczową, która dodatkowo zachwyci Cię kwitnącymi wówczas roślinami.

Pustynia Namib – co musisz wiedzieć przed wyjazdem?

Przed planowaniem wyjazdu do Namibii należy pamiętać, że niezbędna jest do tego wiza turystyczna, którą obecnie możesz opłacić i otrzymać na lotnisku. W przypadku, gdy w Afryce zamierzasz spędzić większą ilość czasu i chcesz mieć stuprocentową pewność wjazdu do kraju bez żadnych problemów, możesz starać się o wizę w tradycyjny sposób, na przykład w berlińskiej ambasadzie (właśnie tam przypisana jest Polska). W momencie wjazdu do Namibii Twój paszport musi być ważny co najmniej przez 6 kolejnych miesięcy (jest to również warunkiem do wydania wizy). Co więcej, aby bez problemu dostać się do tego afrykańskiego kraju konieczne jest posiadanie biletu powrotnego, ubezpieczenia zdrowotnego, zarezerwowanego noclegu oraz tak zwanego listu zapraszającego. Z tego względu wycieczki z biurem podróży, które pomoże Ci w zdobyciu wszelkich niezbędnych dokumentów, mogą okazać się w tym przypadku bardziej komfortowe niż samodzielne planowanie wyprawy.

Afryka pustynia namib

Wykonanie dodatkowych szczepień przed podróżą do Namibii nie jest wymagane, jednak każdy turysta powinien być chroniony obowiązkowym pakietem aktualnych szczepień podstawowych. Co więcej, przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi Ci w zakresie ochrony przed malarią. Jeśli po Namibii zamierzasz poruszać się samochodem, Twoje prawo jazdy musi posiadać tłumaczenie na język angielski oraz zawierać zdjęcie wraz z podpisem właściciela. Niestety w tym przypadku polski dokument nie spełnia jednego z wymogów, ponieważ nie zawiera informacji po angielsku. Konieczne będzie więc zaopatrzenie się w Międzynarodowe Prawo Jazdy (MPJ), ważne na terenie Namibii jedynie w zestawieniu z polskim dokumentem. Wyrobienie MPJ jest prostym procesem – odpowiednie dokumenty należy złożyć w starostwie powiatowym, a następnie uiścić niewielką opłatę (około 30 złotych).

Namibia to stosunkowo bezpieczny kraj afrykański, jednak przebywając na pustyni należy zachować ostrożność, między innymi ze względu na zwierzęta, które choć są piękne, potrafią być też nieprzewidywalne i stanowić zagrożenie dla człowieka. Przed wycieczką do piaszczystej krainy dokładnie zaplanuj podróż, aby na miejscu nie zaskoczyła Cię ani pogoda, ani związane z wyprawą formalności.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.