Przejdź do treści
bangladesz praktyczne informacje

Bangladesz - praktyczne informacje

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Bangladeszu, zachęcamy do skorzystania z naszej ściągawki praktycznych informacji. Pod artykułem znajdziecie także linki do artykułów rozszerzających informacje o kraju.

Stolica: Dhaka
Powierzchnia: 143 998 km²
Ludność: 171 760 755
Język: bengalski
Waluta: taka (BDT)
Religia: islam
Tablice rejestracyjne: BD
Wiza: wymagana
Szczepienia: zalecane

Ważne numery:

Nr kierunkowy: +880
Numer alarmowy: 999
Pogotowie ratunkowe: 103
Policja: 100 lub 110
Straż pożarna: 102

Ogólne wymagania wjazdowe:

Polacy, którzy chcą dostać się na teren Bangladeszu, zobowiązani są do posiadania wizy. Można się o nią ubiegać w Ambasadzie kraju, która znajduje się w Warszawie przy ul. Wiertniczej 107. Paszport powinien być ważny przez co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty wjazdu. Nie ma obowiązku pokazywania biletu powrotnego, jednak powinien znajdować się w bagażu. Trzeba mieć też fotokopię paszportu oraz wizy. Podczas przekraczania granicy trzeba wykazać również środki finansowe na czas pobytu, jednak ich dokładna suma nie jest podana.

Prawo jazdy:

W Bangladeszu nie są uznawane żadne obce licencje prawa jazdy, więc posługiwanie się nawet międzynarodowym dokumentem, nie pozwala na poruszanie się samochodem po terenie tego kraju. Cudzoziemcy powinni uzyskać miejscowe prawo jazdy, zdając test. Taki dokument ważny jest przez rok.

Zalecane jest korzystanie z usług miejscowych kierowców – jest tam ruch lewostronny, jakość dróg jest fatalna oraz występuje dużo innych zagrożeń. Wynajęcie kierowcy jest bezpieczniejsze i niedrogie.

Czas lokalny w Bangladeszu:

Bangladesz znajduje się w strefie czasowej UTC +6. Aby dowiedzieć się, która jest tam godzina, do czasu polskiego trzeba dodać 5 godzin.

Język urzędowy w Bangladeszu:

Język urzędowy w Bangladeszu to język bengalski, jednak bez problemu można dogadać się z mieszkańcami również po angielsku. W bengalskim występują grafemy i znaki, a nie litery. Opiera się głównie na sylabach, a nad niektórymi znakami stawiana jest matra, czyli pozioma kreska.

Napięcie i rodzaj gniazdka:

Napięcie prądu w Bangladeszu wynosi 220 V, natomiast częstotliwość to 50 Hz. Gniazdka elektryczne mają wejścia, do których pasują aż 4 rodzaje wtyczek – typ C, D, F oraz K. Najlepiej więc wziąć ze sobą adapter.

Szczepienia

W przypadku pobytu w rejonach epidemicznego występowania chorób Chittagong, Khulna czy Mymensingh, należy wykonać szczepienie przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu. W przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, warto zaszczepić się przeciw wściekliźnie, a żeby zabezpieczyć się przed skutkami spożycia zanieczyszczonej wody, trzeba przyjąć szczepienie przeciw cholerze i durowi brzusznemu.

Porady tranzytowe:

Przewożenie kwot wyższych niż 5000 USD należy zgłosić, wypełniając odpowiednią deklarację celną. Podczas opuszczania kraju, turysta może wywieźć tyle, ile zadeklarował przy wjeździe – kwotę pomniejsza się o sumę wydaną podczas pobytu.

Bezcłowo można wwozić 1 litr alkoholu oraz 200 sztuk papierosów, które przeznaczone będą jedynie na własny użytek. Jeżeli chcesz wywieźć rękodzieła lub inne pamiątki (np. antyki), ich łączna wartość nie może przekraczać 3000 BDT (to ok. 132 PLN).

Podstawowe zwroty:

Dzień dobry – স্লামালিকুম [slamalikum]
Do widzenia – আদাব [adab]
Dobry wieczór – শুভ সন্ধ্যা [szubu szonta]
Dobranoc – শুভ রাত্রি [szubu ratri]
Cześć! – বাই! [bei]
Tak – হ্যাঁ [he]
Nie – না [na]
Dziękuję – থ্যাংকয়ু [tenkju]

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku:

16 lutego (wtorek) – Bengalski Nowy Rok (Pôhela Boishakh’, পহেলা বৈশাখ) oraz Urodziny Buddy (Buddho Purnima, বুদ্ধ পূর্ণিমা)
21 lutego (niedziela) – Święto męczenników języka (Shohid Dibôsh, শহীদ দিবস)
26 marca (piątek) – Dzień Niepodległości (Shadhinota Dibôsh, স্বাধীনতা দিবস)
1 maja (sobota) – Święto Pracy (Me Dibôsh, মে দিবস)
13 maja (czwartek) – Koniec Ramadanu (Rojar Eid, রোজার ঈদ)
19 lipca (poniedziałek) – Święto Ofiar (Korbani Eid, কোরবানি ঈদ)
24 sierpnia (wtorek) – Urodziny Kriszny (Sri Krishno Jônmashṭomi, শ্রী কৃষ্ণ জন্মাষ্টমী)
9 października (sobota) – Durga Puja (Durga Puja, দুর্গা পূজা)
16 grudnia (czwartek) – Dzień Zwycięstwa (Bijôe Dibôsh, বিজয় দিবস)
25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie (Bôṛodin, বড়দিন)

Ambasada i Konsulat Polski w Bangladeszu:

W Bangladeszu niestety nie ma polskiej placówki ambasadorskiej. Polscy turyści, którzy chcą skorzystać z pomocy ambasadora, mogą skontaktować się z Ambasadą w Nowym Delhi.

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Delhi
Ambasador: Adam Burakowski
50-M Shantipath, Chanakyapuri, Nowe Delhi 110 021
telefon: +91 11 414 96 900, faks: +91 11 268 71 914
newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl
Konsulat Rzeczypospolitej Polskiej w Dhace
Konsul: Reshadur Rahman
Dhaka, Bangladesh – 18 Kemal Ataturk Avenue Banani – Dhaka-1213
telefon: +880) (2) 982 1422, fax: (+880) (2) 882 2244
polocondhaka@gmail.com

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds