Przejdź do treści

Powódź na Hawajach. Władze zarządziły ewakuację rajskiej wyspy Maui

Rajska wyspa Muai została pochłonięta powodzią po ulewnych deszczach, które doprowadziły do przełamania tamy Kaupakalua. Władze wydały nakaz ewakuacji mieszkańców, którzy utknęli we własnych domach. Wiele budynków zostało całkowicie zniszczonych. Wielkość opadów przekroczyła dotychczasowe notowania.

Intensywne opady deszczu doprowadziły do podniesienia się stanu wody na tamie Kaupakalua, położonej w regionie Haiku na rajskiej wyspie Maui. Ilość wody doprowadziła do awarii i uszkodzenia tamy, przez co mieszkańcy zmagają się z wielka powodzią. Burmistrz informuje, że takiej sytuacji nie było od bardzo dawna.

Powódź na rajskiej wyspy Maui

W wyniku bardzo intensywnych opadów na wyspie Maui doszło do bardzo niebezpiecznej powodzi. Silne ulewy doprowadziły do uszkodzenia tamy Kaupakalua.

Naruszenie tamy spowodowało gwałtowny wypływ wody, jednak najgorsze może jeszcze nastąpić. Jeśli tama ulegnie całkowitemu zniszczeniu, może dojść do bardzo groźnej dla życia powodzi, która spowoduje ogromne szkody na obszarach położonych w dole rzeki.

Najgorsza powódź od 25 lat

Burmistrz Maui poinformował w poniedziałek, że na ten moment woda uszkodziła około 6 domów. Służby ratownicze otrzymały tysiące zgłoszeń od mieszkańców, błagających o uwolnienie z własnych domów, w których stan wody zaczął się niebezpiecznie podnosić.

Wielu mieszkańców wyspy przyznało, że tak potężnej powodzi nie widzieli od ponad 25 lat. Paia Community Center i Hana High School udostępniły schrony ewakuacyjne.

Podwójny kryzys wyspy

Ostatnie miesiące były dla całych Hawajów ogromnym ciosem. Pandemia spowodowała kryzys wielu przedsiębiorstw z branży turystycznej. Wyspa zmagająca się z kryzysem pandemicznym, niestety ma do rozwiązania kolejny problem. Czy uda się zapanować nad powodzią na Maui?