Polska na hiszpańskiej liście krajów podwyższonego ryzyka. Co się z tym wiąże?

Polska została zaklasyfikowana przez władze Hiszpanii jako kraj podwyższonego ryzyka. Wiąże się to ze wzrostem zachorowań na COVID-19 w ostatnim czasie. Oznacza to zmiany dla podróżujących do Hiszpanii. Sprawdź, jakie!

W poniedziałek 27 września Ambasada RP w Hiszpanii poinformowała o wpisaniu Polski na tzw. listę krajów podwyższonego ryzyka w związku z pandemią COVID-19.

Polska na liście podwyższonego ryzyka

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, sytuacja epidemiologiczna w Polsce ponownie się pogarsza. W poniedziałek poinformowano o 421 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, czyli prawie 60 więcej, niż w zeszłym tygodniu.

Co czeka Polaków podróżujących do Hiszpanii?

Ambasada RP w Hiszpanii opublikowała komunikat, z którego wynika, że od 27 września podróżujący z Polski do Hiszpanii muszą okazać jedno z następujących zaświadczeń:

  • o szczepieniu przeciwko COVID-19,
  • o negatywnym wyniku testu, uzyskanym do 72 (technika NAAT, np. testy PCR) lub 48 (testy antygenowe) godzin przed podróżą,
  • o statusie ozdrowieńca (przejściu zakażenia COVID-19 nie później niż 6 miesięcy przed podróżą).

Komunikat można przeczytać na oficjalnym koncie Ambasady na Twitterze:

Dzieci do 12. roku życia nie mają obowiązku przedstawiania żadnego z zaświadczeń. Przed podróżą z Polski do Hiszpanii należy wypełnić formularz sanitarny, dostępny na stronie www.spth.gob.es.