Przejdź do treści
boliwia praktyczne informacje

Boliwia - praktyczne informacje

Jeśli wybieracie się w najbliższym czasie do Boliwii, zachęcamy do skorzystania z naszej ściągawki praktycznych informacji. Pod artykułem znajdziecie także linki do artykułów rozszerzających informacje o kraju.

Stolica: La Paz (siedziba rządu), Sucre (stolica konstytucyjna)
Powierzchnia: 1 098 580²
Ludność: 11 655 347
Język: hiszpański oraz 36 języków lokalnych
Waluta: boliviano (BOB)
Religia: katolicyzm (78%)
Tablice rejestracyjne: BOL
Wiza: niewymagana
Szczepienia: zalecane

Ważne numery:

Nr kierunkowy: +591
Numer alarmowy: 118
Pogotowie ratunkowe: 165
Policja: 120
Straż pożarna: 119

Ogólne wymagania wjazdowe:

Jeżeli planujesz zwiedzać Boliwię krócej niż 90 dni, nie potrzebujesz wizy. Pamiętaj jednak, że paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. W przypadku pobytu przekraczającego 90 dni, uzyskaj wizę w Ambasadzie Boliwii w Berlinie – w Polsce nie ma placówki dyplomatycznej tego kraju.

Przy przekraczaniu granicy turyści zobowiązani są do wypełnienia Tarjeta Andina, czyli formularza wjazdowego. Zachowaj go przez cały pobyt, ponieważ będzie potrzebny również przy wyjeździe.

Prawo jazdy:

Międzynarodowe prawo jazdy jest wymagane w Boliwii, tylko w przypadku prowadzenia własnego samochodu. Jeżeli zamierzasz wypożyczyć pojazd na miejscu, wystarczy polski dokument.

W Boliwii autostrady mają łącznie 43 000 km, jednak jedynie 2 000 z nich jest pokryte asfaltem. „Trancas” to miejsca, gdzie odbywają się policyjne kontrole, wtedy szczególnie trzeba uważać.

Czas lokalny w Boliwii:

Boliwia znajduje się w strefie czasowej UTC -4, zatem jeżeli zimą w Polsce będzie północ to w Boliwii wybije godzina 19:00. W lecie różnica będzie wynosiła 6 godzin.

Język urzędowy w Boliwii:

W Boliwii językiem urzędowym jest hiszpański oraz 36 języków regionalnych, a wśród nich dwa najpopularniejsze: ajmara i keczua. Językiem ajmara posługuje się łącznie 2,8 miliona osób – poza Boliwią, posługują się nim mieszkańcy Andów oraz Peru. Jęykiem keczua biegle posługuje się ok. 11 milionów osób. Początkowo używali go misjonarze, którzy przyczynili się do uczynienia go językiem ewangelizacji.

Napięcie i rodzaj gniazdka:

W Boliwii napięcie prądu wynosi 220 V, zaś jego napięcie to 50 Hz. Najbardziej popularne typy wtyczek to A, C, oraz C-2. Warto zabrać ze sobą adapter!

Porady tranzytowe:

Nie można przewozić wartościowych wytworów kulturowych, szczególnie tych wydobywanych przez archeologów. Jeżeli masz ze sobą dzieła, które imitują dzieje prekolumbijskie, będzie potrzebny dowód transakcji.

Strażnicy zwracają też uwagę na zakupione rośliny lub eksponaty przyrodnicze, w tym przypadku również warto zachować dowód potwierdzający zakup.

Szczepienia:

Zalecane są szczepienia ochronne przeciwko żółtej febrze, malarii, dendze, wirusowi Zika oraz chagasie. Często spotykane jest również pojawienie się choroby wysokościowej, która jest obecna szczególnie w stolicy La Paz, która leży na wysokości 4000 m n.p.m.

Podstawowe zwroty po hiszpańsku:

Dzień dobry – Buenos días [buenos dijas]
Do widzenia! – ¡Hasta luego! [asta luego]
Dobry wieczór / Dobranoc – Buenas noches [buenas noćes]
Cześć! – ¡Hola! [ola]
Tak – Sí. [si]
Nie – No
Dziękuję – Gracias [grasjas]

Święta i dni wolne od pracy w 2021 roku:

1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
22 stycznia (piątek) – Święto Założenia Państwa
2 kwietnia (piątek) – Wielki Piątek
1 maja (sobota) – Święto Pracy
25 maja (wtorek) – Dzień Chuquisaca (dawna nazwa Sucre)
3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
16 lipca (piątek) – Dzień La Paz
6 sierpnia (piątek) – Święto Niepodległości
14 września (wtorek) – Dzień Cochabamba
2 listopada (wtorek) – Wszystkich Świętych
25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie

Ambasada Polski w Boliwii:

Polska nie ma placówki dyplomatycznej na terenie Boliwii. Jeżeli potrzebujesz pomocy ambasadora lub konsula, możesz udać się do biur przedstawicieli innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Obywatele Polski mają zagwarantowane usługi na takich zasadach jak obywatele tych krajów.
Najbliższa polska placówka znajduje się w stolicy Peru.

Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Limie
Ambasadorka: prof. Antonina Magdalena Śniadecka – Kotarska
Av. Salaverry 1978, Jesús María – Lima 11, Perú
telefon: +51 1 471 3920, +51 1 471 3925, +51 1 471 4813
faks: +51 1 471 4813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl, lima@msz.gov.pl

Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

This will close in 0 seconds