Pociągiem z Krakowa do Zakopanego w niecałe 2 godziny? Budowa nowej linii kolejowej

Przebudowa linii kolejowych sprawi, że z Krakowa do Zakopanego dostaniemy się w niecałe 2 godziny. Takie jest jedno z założeń budowy nowej linii kolejowej ze stolicy Małopolski do Tymbarku. Następnym etapem będzie skierowanie pociągu na wyremontowaną trasę Nowy Sącz – Chabówka. Pierwsze prace mają ruszyć na przełomie 2021/2022 roku.

PKP opublikowało wizualizację najnowszego projektu, w którym zaplanowane jest połączenie pomiędzy Krakowem a Tymbarkiem. Wykup gruntu na terenie powiatu limanowskiego ma nastąpić na przełomie 2021/ 2022 roku.

Wycieczka z Krakowa do Zakopanego w niecałe 2 godziny?

Inwestycje budowlane związane z nową linią kolejową Chabówka – Nowy Sącz zostały podzielone na trzy etapy. Obecnie trwa faza projektowa, w której trakcie jeszcze przed końcem roku zostaną wykupione ziemie pod całą inwestycję. Koszty całej dokumentacji związanej z projektem wyniosą około 180 milionów złotych. Na drugi etap przewidziano modernizację linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz. Zostaną wyremontowane odcinki Chabówka – Rabka Zaryte i bocznica Klęczany – Nowy Sącz. Trasa Podłęże – Tymbark zaplanowana jest dopiero na trzeci etap budowy.

Zdaniem pomysłodawców – nowa linia z Krakowa do Zakopanego przyciągnie wielu turystów nie tylko atrakcyjnym czasem podróży, ale również ciekawymi obiektami po drodze!