Playa de Gulpiyuri – najmniejsza plaża świata

Nieopodal miasteczka Llanes, w odległości ok. 100 metrów od Morza Kantabryjskiego, na terenach hiszpańskiej Asturii znajduje się Playa de Gulpiyuri – plaża, która ma 40 metrów długości. Słowo „Gulpiyuri” w dosłownym tłumaczeniu oznacza wodny krąg i w taki też sposób prezentuje się ta nietuzinkowa plaża. Dowiedz się, w jaki sposób powstała.

Jaka jest historia hiszpańskiej plaży Playa de Gulpiyuri?

Playa de Gulpiyuri w rzeczywistości jest lejem krasowym wypełnionym wodą. Jest ona doprowadzana do niego dziesiątkami naturalnie powstałych tunelów, które łączą lej ze znajdującym się w pobliżu Morzem Kantabryjskim. W taki sposób powstała ta wyjątkowa plaża, na której raz na jakiś czas pojawiają się nawet niewielkie fale. Poziom wody w leju zależy od przypływów i odpływów pobliskiego morza. Playa de Gulpiyuri w 2011 roku została uznana za pomnik przyrody.

Jak się dostać na Playa de Gulpiyuri?

Do Gulpiyuri można dojść spacerem z pobliskiej plaży San Antolin albo dojechać samochodem z odległego o 14 km miasteczka Llanes.

Plaża co roku oblegana jest przez wczasowiczów oraz miłośników słonecznej kąpieli. Swój urok zawdzięcza również temu, że wokół jest porośnięta bujną roślinnością. Ponadto, nieczęsto spotyka się plażę, która nie jest ani morzem, ani jeziorem, a mimo to posiada słoną wodę, piasek oraz pojawiające się raz na jakiś czas fale.