Pierwsze testy certyfikatów szczepień w Polsce. Czy ułatwią przemieszczanie się po UE?

We wtorek rozpoczęły się testy certyfikatów koronawirusowych w Polsce. Mają być ogólnodostępne od 1 czerwca. Certyfikaty szczepień mają znacznie ułatwić podróżowanie między państwami Unii Europejskiej.

Rozpoczynają się testy cyfrowego certyfikatu szczepień. Jeśli zdadzą egzamin – pojawią się w kraju już od 1 czerwca.

Rozpoczęły się testy certyfikatów szczepień w Polsce

Trwają prace zmierzające do wprowadzenia certyfikatu ułatwiającego przemieszczanie się po UE. Jest to ważna informacja dla turystów planujących wyjazd na wakacje. Informacje te przekazał Wiceminister Kraska podczas rozmowy z Polsatem.

Poinformował również, że jeśli rozpoczynające się testy przebiegną pomyślnie, certyfikaty będą dostępne już od 1 czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska w połowie marca przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który miał powstać w celu ułatwienia bezpiecznego i swobodnego podróżowania po Europie w czasie pandemii koronawirusa.

Cyfrowe Zielone Certyfikaty mają być dowodem na przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, na uzyskanie negatywnego wyniku testu lub przebytą tę chorobę. Unia Europejska zobowiązała się do wsparcia państw członkowskich w technicznym wdrażaniu systemu zaświadczeń.