Przejdź do treści

Odczuwalna temperatura na Śnieżce spadła do poziomu – 35 stopni

23 października odczuwalna temperatura na Śnieżce wyniosła nawet minus 35,5 stopnia Celsjusza. Radykalne ochłodzenie spowodowane było wysoką wilgotnością powietrza oraz silnym wiatrem.

W sobotę rano na Twitterze Karkonoskiego Parku Narodowego można było przeczytać informację o drastycznym spadku temperatury na szczycie Karkonoszy.

Silny wiatr i wysoka wilgotność powietrza na Śnieżce

Temperatura na termometrach na Śnieżce w sobotę wyniosła – 4,2 stopnia Celsjusza. Znacznie wyższa była jednak temperatura odczuwalna o wartości minus 35,55 stopni. Jak podaje Karkonoski Park Narodowy – przyczyną tak niskiej temperatury odczuwalnej był silny wiatr, osiągający prędkość 83 km/h oraz niezwykle wysoka wilgotność powietrza na poziomie 98%.

Synoptyk wyjaśnia zjawisko

Jakub Gawron – synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że sytuacja jest normalnym zjawiskiem:

W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 km/h. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. Podobne zjawisko mamy w saunie.

Dla porównania, w sobotę temperatura na Kasprowym Wierchu wyniosła minus 5,4 stopnia Celsjusza, a wiatr osiągał prędkość około 7 km/h. Mimo, że spadł tam śnieg, temperatura odczuwalna dla tamtejszych turystów była znacznie wyższa niż na Śnieżce.