Przejdź do treści

Nowe zasady podroży do Grecji

Grecja zmieniła zasady wjazdu. Od 19 czerwca będzie łatwiej i taniej podróżować do krainy Półwyspu Bałkańskiego.

Do Grecji bez testów

Najważniejszą zmianą jest możliwość wjazdu do Grecji przez osoby zaszczepione bez wcześniej wymaganego testu negatywnego. Podróż może się odbyć co najmniej 14 dni od ostatniej dawki szczepionki. Musimy posiadać zaświadczenie przyjęcia pełnego cyklu szczepień w języku angielskim. Dodatkowo testów nie muszą robić dzieci do 12 roku życia. Do tej pory wyjazdy do Grecji były uciążliwe dla turystów, czasowo i finansowo. Rodzice wszystkich dzieci, które ukończyły 6 lat musieli obowiązkowo wykonać im test PCR.

Dla osób niezaszczepionych

Tu zmiana korzystna dla budżetu wyjazdowego turystów. Wymagany jest negatywny wynik testu antygenowego, który kosztuje około 140 zł. Dotychczasowe restrykcje mówiły o teście PCR, którego cena wynosi 400 zł. Kolejnym atutem jest czas oczekiwania na test antygenowy. Jest to tylko 15 minut, zaś w przypadku PCR jest to okres do 4 dni roboczych.

Większość europejskich państw wymaga lub wymagała, negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie 72 godziny przed dotarciem na miejsce. Dodatkowo możemy wjechać do Grecji okazując zaświadczenie o statusie ozdrowieńca, jeżeli w ciągu ostatnich od 2 do 9 miesięcy przeszliśmy COVID-19. Również w przypadku posiadania zaświadczenia z wynikiem pozytywnym testu RT-PCR, czyli obecności przeciwciał w organizmie zostaniemy wpuszczeni do Grecji. Wszystkie dokumenty musimy mieć przetłumaczone na język angielski.