Przejdź do treści

Nowe zasady kwarantanny po przyjeździe do Polski

Najnowsze obostrzenia wchodzą w życie 28 grudnia 2020 roku. Mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Restrykcje dotyczą głównie kwarantanny po przyjeździe do Polski. Od poniedziałku 28 grudnia, 10-dniową izolacją zostaną objęte osoby przekraczające zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, ale również osoby przyjeżdżające transportem zbiorowym. Jedynym zwolnieniem z obowiązkowej kwarantanny jest ukazanie dokumentu, potwierdzającego szczepienie na COVID-19.

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady, dotyczące kwarantanny po wjeździe do Polski. Kwarantannie podlegać będą wszystkie osoby, które w tym okresie przekroczą granicę RP.

Z kwarantanny zwolnione są osoby, które przekroczą granicę w ramach czynności zawodowych oraz te, które okażą dokument/ zaświadczenie o wykonanej szczepionce przeciwko COVID-19.

Kogo obejmuje kwarantanna po przyjeździe do Polski?

Istotną kwestią jest to, że obowiązkowa 10-dniowa kwarantanna dotyczyć będzie również osób, które przekraczają granicę Polski transportem zbiorowym, czyli:

  • transportem kolejowym;
  • statkiem powietrznym;
  • pojazdem publicznego transportu zbiorowego

Nowe przepisy mówią o tym, że każdy przewoźnik powienien poinformować pasażerów o konieczności odbycia kwarantanny, zaś każdy pasażer powinien przekazać przewoźnikowi dokładne miejsce jej odbycia.