Nowa kolej linowa w Polsce. Atrakcja w Pienińskim Parku Narodowym

Samorządy znad Dunajca, czyli marszałek województwa i Polskie Koleje Linowe, podpisały list intencyjny w sprawie budowy kolei linowej wzdłuż przełomu Dunajca. To przełomowa chwila, na którą czekali turyści będący miłośnikami Pienińskiego Parku Narodowego.

Urokliwe okolice i piękne krajobrazy podczas spływów, z wysokości mogą wzbudzać jeszcze większy zachwyt. Turyści, którzy odwiedzają Pieniny są wniebowzięci. Wkrótce na terenie Parku Narodowego ma powstać unikalna kolejka linowa.

5 podmiotów podpisało list intencyjny o budowie kolei linowej

Władze Krościenka, Szczawnicy, Czorsztyna, woj. małopolskiego, a także PKL postanowiły wybudować kolej linową nad znanym w Pieninach przełomem Dunajca.

– Podpisanie tego listu to przełomowy moment, bo kilka gmin, które w swojej historii nie zawsze umiały dobrze funkcjonować obok siebie, dziś jednoczy się ku wspólnemu celowi. To przeorganizowanie ruchu turystycznego tak, by był on sprawniejszy, z równoczesnym dbaniem o środowisko Pienińskiego Parku Narodowego – powiedział marszałek województwa małopolskiego, Witold Kozłowski.

Marszałek dodał, że projekt jest unikatowy i przede wszystkim proekologiczny.

Proekologiczna kolej linowa w Pieninach

Twórcy projektu zapewniają, że inicjatywa w żaden sposób nie zaburzy przyrody Pienińskiego Parku Narodowego. Inwestycja będzie potężnych rozmiarów. Pierwszy etap prac skupi się na analizach ruchu turystycznego, wpływającego na środowisko naturalne.

– Wbrew pozorom może to dać Pieninom ogromne odciążenie od tego wszystkiego, co zanieczyszcza w tej chwili powietrze– podkreśla Witold Kozłowski.

Prace mają ruszyć już w wakacje 2021.