Niezwykła podróż po Małopolsce – ruszyły pociągi retro!

W minioną niedzielę 04.07 w Małopolsce zainaugurowano przejazdy pociągami retro. W tegorocznym rozkładzie zaplanowano aż 17 kursów zabytkowego składu. Najwięcej przejazdów odbywa się na trasie z Nowego Sącza do Chabówki. To ostatni zachowany odcinek kolei transwersalnej, praktycznie niezmieniony od jej otwarcia tj. od 1884 roku!

Pasażerowie, którzy wezmą udział w przejeździe, mogą liczyć na zapierające dech w piersiach widoki za oknem oraz bliski kontakt z historią kolejnictwa. Trasa jest fragmentem dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, będącej ostatnią taką trasą w Polsce, która zachowała się w praktycznie oryginalnym stanie.

W tym roku to ostatnia okazja, by pokonać historyczną trasę z Nowego Sącza do Chabówki, ponieważ w listopadzie ma ruszyć jej przebudowa. Z trasy znikną stare mosty czy semafory tworzące unikalny klimat, ponieważ zostanie ona dostosowana do przejazdów regularnych pociągów do Zakopanego i Krakowa.

Do przejazdów zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja sprawnych, zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności cztery parowozy oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów przejazdy będą organizowane zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi. Więcej informacji o programach przejazdów oraz rezerwacje miejsc dostępne są na stronie www.kolejegalicyjskie.pl/