Nicea na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czym zachwyca francuski kurort?

Lazurowe wybrzeże to nie tylko gratka dla miłośników kąpieli w pięknych wodach i wypoczynku na plaży. Dobytek architektoniczny, urbanistyczny i krajobrazowy został doceniony przez organizację UNESCO, a położona nad wybrzeżem Nicea króluje od wtorku na Liście Światowego Dziedzictwa uznana za „kurort zimowy Riwiery”.

Wyjątkowe położenie Nicei

Jak ogłosiła na Twitterze francuska minister kultury Roselyne Bachelot, wpisanie Nicei na listę UNESCO pozwala zachować dziedzictwo warunkowane niezwykłym położeniem miasta. Morze, góry i zróżnicowane wpływy innych nacji przyczyniły się do powstania obecnej infrastruktury, dzięki której Nicea stała się archetypem „kurortu zimowego Riwiery”.

Krótko o historii miasta

Do początku XIX wieku Nicea jako mała wioska podporządkowana była Królestwu Sardynii. Największy rozgłos zyskała za życia Tobiasa Smoolletta – pisarza ze Szkocji, który opublikował relację z podróży do niej w 1766 roku. Wydarzenie to przyczyniło się do licznych odwiedzin angielskich turystów.

W zaledwie 50 lat Nicea niezwykle się rozwinęła. Ulice zaczęły zdobić egzotyczne rośliny, a parki i promenady pełne były odwiedzających. Miasto stało się głównym celem turystycznym majętnych rodzin i arystokratów, którzy przyjeżdżali nad Lazurowe wybrzeże zaczerpnąć czystego, górskiego powietrza. „Zimowy kurort” do dziś jest chętnie odwiedzany, a jego walory doceniane już przed wiekami zostały oficjalnie potwierdzone przez UNESCO.