Na Śnieżce i Kasprowym Wierchu padły rekordy temperatur. Tak ciepło nie było w lutym od 30 lat!

Zima w tym roku była niespodziewana i zaskakująca. Jednak mimo licznych opadów śniegu, który utrzymywał się przez wiele tygodni, nasz klimat wciąż się ociepla. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował o rekordowych temperaturach, które zanotowano w lutym w polskich górach.

Zima 2021 chyba nie przestanie zaskakiwać. Po silnych mrozach i bardzo obfitych opadach śniegu w ostatnich dniach na Śnieżce i Kasprowym Wierchu odnotowano rekordowo wysokie temperatury, które dotychczas nie przekraczały czterech stopni powyżej zera.

Rekordy temperatur na polskich szczytach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) przekazał informację, że na Kasprowym Wierchu temperatura przekroczyła 9,4oC, co pobiło rekord z 1989 roku, gdzie temperatura w lutym wynosiła 7,8oC.

Podobna sytuacja została zaobserwowana na najwyższym szczycie Karkonoszy – na Śnieżce. Dotychczasowy rekord wynosił 10,1oC, natomiast w lutym 2021 został pobity o 3,4oC.

Co może być przyczyną?

Powodem zauważalnie podwyższonej temperatury w okresie zimowym jest inwersja termiczna, czyli zmiana zwykłego układu na odwrotny. Oznacza to, że wraz ze wzrostem wysokości temperatura nie maleje, a wzrasta, co można łatwo zauważyć na naszych Polskich szczytach.