Przejdź do treści

Na lotnisku Chopina otworzyły się dwa punkty szybkiego testowania na COVID-19

Władze warszawskiego lotniska Chopina poinformowały o uruchomieniu dwóch stanowisk szybkich testów na COVID-19. Punkty mają pomóc pasażerom przybywającym do Polski, z nowymi przepisami granicznymi, które zostały wprowadzone przez rząd 29 marca.

Lotnisko Chopina poinformowało na swoich mediach społecznościowych o założeniu dwóch nowych punktów testowych w kierunku COVID-19. Oba mają być dostępne dla osób przylatujących ze strefy Schengen, jak i spoza Schengen. Podobne rozwiązanie zaproponował wcześniej port lotniczy we Wrocławiu.

Dwa punkty pobrań na lotnisku Chopina

Nowe stanowiska szybkiego testowania są zlokalizowane w terminalu przy gate 34-35 oraz w hali odbioru bagażu – zaraz przy taśmie nr 7.

Pierwszy punkt świadomie umieszczono jeszcze przed stanowiskiem kontroli zaświadczeń straży granicznej, głównie dla osób przylatujących do Polski ze strefy Schengen. Jest czynny codziennie od 6:00 do 24:00. Na miejscu wykonywane są szybkie testy antygenowe, na których wynik czeka się około 20 minut. Koszt takiego testu wynosi 170 złotych.

Drugi punkt został zorganizowany przez warszawski Centralny Szpital Kliniczny MSWiA. Ma on obsługiwać podróżnych przylatujących ze strefy Schengen (od 6:30 do ostatniego planowanego przylotu), jak i tych spoza Schengen. Jego koszt to 200 złotych, a wynik jest wydawany w języku angielskim również po około 20 minutach.

Najnowsze przepisy graniczne w Polsce

Przypominamy, że 29 marca polski rząd doprecyzował przepisy dotyczące kwarantanny dla osób wjeżdżających do Polski ze strefy Schengen i non-Schengen.

Podróżni przekraczający granicę z krajów należących do strefy Schengen mają obowiązek poddać się obowiązkowej kwarantannie, chyba że okażą negatywny wynik testu na COVID-19 (antygenowy lub PCR). Mogą go wykonać jeszcze przed przekroczeniem granicy.

Osoby przybywające do Polski spoza strefy Schengen nie będą zwolnione z kwarantanny po wcześniejszym wykonaniu testu i okazania go na granicy. Konieczna będzie 14-dniowa izolacja, chyba że wykonają badanie na terenie naszego kraju. Negatywny wynik pozwoli skrócić kwarantannę.