opolskie atrakcje turystyczne

Odkryj Muzeum Wsi Opolskiej – poznaj kulturę ludową mieszkańców województwa opolskiego

Atrakcje, jakie oferuje turystom Opole to nie tylko słynny amfiteatr i ZOO. Muzeum Wsi Opolskiej jest ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych kulturą ludową. Setki oryginalnych przedmiotów i mebli zgromadzonych w niemal pięćdziesięciu budynkach tworzą opowieść o dawnych mieszkańcach regionu. Sprawdźmy, co można zobaczyć w tym niezwykłym skansenie.

Muzeum Wsi Opolskiej – historia

Inicjatorem stworzenia muzeum był etnograf Stanisław Bronicz. W latach 50. był on kierownikiem Działu Etnografii Muzeum Śląska Opolskiego. Wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego wytypował kilkadziesiąt budynków, które miały stanąć w przyszłym skansenie.

Muzeum powołano do życia 14 listopada 1961 roku. Na jego lokalizację wybrano opuszczony poligon wojskowy we wsi Bierkowice, dziś dzielnicy Opola. W ciągu kolejnych kilku lat przygotowano trzy projekty zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

W ogłoszonym w 1967 roku konkursie zwyciężyła koncepcja Jerzego Gurawskiego polegająca na rozmieszczeniu ich zgodnie z podziałem na regiony: opolski, oleski i raciborsko-nyski. W jego zamyśle istotne było także oddanie struktury społecznej dawnych mieszkańców Opolszczyzny.

Pierwszym umieszczonym w nim budynkiem był spichlerz z XVIII wieku. Pięć lat później, 23 września 1970 roku obiekt otwarto dla turystów. Opole zyskało skansen, dzięki któremu możliwe stało się zachowanie dorobku kulturowego regionu. W dniu otwarcia w muzeum znajdowało się 19 budynków. Od tego momentu ekspozycja powiększyła się o kolejne 30 obiektów.

Co zobaczymy w skansenie?

Na obszarze 10 hektarów zwiedzający mogą zobaczyć budynki mieszkalne, gospodarcze i publiczne. Na uwagę zasługuje m.in. spichlerz dworski ze Sławęcic powstały na początku XVII wieku. Jest to najstarszy eksponat w muzeum.

Niewiele młodszy jest drewniany kościół z Gręboszowa sprzed 400 lat. Początkowo służył jako zbór ewangelicki. Po kilkudziesięciu latach stał się świątynią katolicką. Wnętrze kościoła wypełniają m.in. ołtarz ze złoconego i srebrzonego drewna przedstawiający sceny z życia św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz obrazy olejne i rzeźby z wizerunkami różnych świętych.

Życie codziennie mieszkańców można poznać m.in. dzięki XIX-wiecznej chałupie z Dąbrówki Dolnej. Budynek składa się z kilku izb, w których umieszczono przedmioty charakterystycznych dla tej epoki. Jest tu kolekcja garnków, piec kuchenny, żelazko węglowe i krosno tkackie.

Gospodarstwo to nie tylko dom, ale i inne zabudowania. W stodole pokazywane są dawne maszyny rolnicze takie jak wialnia służąca do oddzielania ziarna od plew, młocarnia i kosiarka konna.

Inne budynki gospodarcze znajdujące się na terenie Muzeum Wsi Opolskiej to np. wiatraki typu koźlak, kuźnia i młyn wodny. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wiatrak z Grotowic. W jego wnętrzu znajdują się oryginalne mechanizmy wprawiające go w ruch. W kuźni można z kolei podziwiać narzędzia kowalskie z pierwszej połowy XVIII wieku.

Informacje praktyczne

W sezonie turystycznym, czyli od maja do października Muzeum Wsi Opolskiej czynne jest przez cały tydzień. W poniedziałki jest otwarte od 10:00 do 15:00, od wtorku do piątku od 10:00 do 16:00 a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

W pozostałych miesiącach, od października do maja skansen można zwiedzać od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00. W soboty i niedziele muzeum jest zamknięte.

Bilet normalny kosztuje 12 zł. Wstęp na bilecie ulgowym to wydatek 6 zł. Mogą go nabyć m.in. uczniowie, studenci, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne. Dzieci od 3 do 6 roku życia wpuszczane są za 1 zł.

Skansen znajduje się w Opolu w dzielnicy Bierkowice przy ulicy Wrocławskiej 174. Do dyspozycji turystów jest bezpłatny parking z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Z miasta jeżdżą także autobusy linii 5 i 9.

Muzeum Wsi Opolskiej jest dziełem pasjonatów zafascynowanych bogactwem kulturowym regionu. Dzięki ich wysiłkowi mamy dziś możliwość podejrzenia życia dawnych mieszkańców Opolszczyzny i poznania historii niezwykłego regionu znajdującego się od zawsze na styku kultur różnych narodów.