Przejdź do treści
opolskie atrakcje turystyczne

Odkryj Muzeum Wsi Opolskiej – poznaj kulturę ludową mieszkańców województwa opolskiego

Atrakcje, jakie oferuje turystom Opole to nie tylko słynny amfiteatr i ZOO. Muzeum Wsi Opolskiej jest ciekawą propozycją dla wszystkich zainteresowanych kulturą ludową. Setki oryginalnych przedmiotów i mebli zgromadzonych w niemal pięćdziesięciu budynkach tworzą opowieść o dawnych mieszkańcach regionu. Sprawdźmy, co można zobaczyć w tym niezwykłym skansenie.

Muzeum Wsi Opolskiej – historia

Inicjatorem stworzenia muzeum był etnograf Stanisław Bronicz. W latach 50. był on kierownikiem Działu Etnografii Muzeum Śląska Opolskiego. Wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Jagiellońskiego wytypował kilkadziesiąt budynków, które miały stanąć w przyszłym skansenie.

Muzeum powołano do życia 14 listopada 1961 roku. Na jego lokalizację wybrano opuszczony poligon wojskowy we wsi Bierkowice, dziś dzielnicy Opola. W ciągu kolejnych kilku lat przygotowano trzy projekty zagospodarowania przestrzennego tego terenu.

W ogłoszonym w 1967 roku konkursie zwyciężyła koncepcja Jerzego Gurawskiego polegająca na rozmieszczeniu ich zgodnie z podziałem na regiony: opolski, oleski i raciborsko-nyski. W jego zamyśle istotne było także oddanie struktury społecznej dawnych mieszkańców Opolszczyzny.

Pierwszym umieszczonym w nim budynkiem był spichlerz z XVIII wieku. Pięć lat później, 23 września 1970 roku obiekt otwarto dla turystów. Opole zyskało skansen, dzięki któremu możliwe stało się zachowanie dorobku kulturowego regionu. W dniu otwarcia w muzeum znajdowało się 19 budynków. Od tego momentu ekspozycja powiększyła się o kolejne 30 obiektów.

Co zobaczymy w skansenie?

Na obszarze 10 hektarów zwiedzający mogą zobaczyć budynki mieszkalne, gospodarcze i publiczne. Na uwagę zasługuje m.in. spichlerz dworski ze Sławęcic powstały na początku XVII wieku. Jest to najstarszy eksponat w muzeum.

Niewiele młodszy jest drewniany kościół z Gręboszowa sprzed 400 lat. Początkowo służył jako zbór ewangelicki. Po kilkudziesięciu latach stał się świątynią katolicką. Wnętrze kościoła wypełniają m.in. ołtarz ze złoconego i srebrzonego drewna przedstawiający sceny z życia św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz obrazy olejne i rzeźby z wizerunkami różnych świętych.

Życie codziennie mieszkańców można poznać m.in. dzięki XIX-wiecznej chałupie z Dąbrówki Dolnej. Budynek składa się z kilku izb, w których umieszczono przedmioty charakterystycznych dla tej epoki. Jest tu kolekcja garnków, piec kuchenny, żelazko węglowe i krosno tkackie.

Gospodarstwo to nie tylko dom, ale i inne zabudowania. W stodole pokazywane są dawne maszyny rolnicze takie jak wialnia służąca do oddzielania ziarna od plew, młocarnia i kosiarka konna.

Inne budynki gospodarcze znajdujące się na terenie Muzeum Wsi Opolskiej to np. wiatraki typu koźlak, kuźnia i młyn wodny. Na uwagę zasługuje zwłaszcza wiatrak z Grotowic. W jego wnętrzu znajdują się oryginalne mechanizmy wprawiające go w ruch. W kuźni można z kolei podziwiać narzędzia kowalskie z pierwszej połowy XVIII wieku.

Informacje praktyczne

W sezonie turystycznym, czyli od maja do października Muzeum Wsi Opolskiej czynne jest przez cały tydzień. W poniedziałki jest otwarte od 10:00 do 15:00, od wtorku do piątku od 10:00 do 16:00 a w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.

W pozostałych miesiącach, od października do maja skansen można zwiedzać od poniedziałku do piątku od 10:00 do 15:00. W soboty i niedziele muzeum jest zamknięte.

Bilet normalny kosztuje 12 zł. Wstęp na bilecie ulgowym to wydatek 6 zł. Mogą go nabyć m.in. uczniowie, studenci, renciści, emeryci, osoby niepełnosprawne. Dzieci od 3 do 6 roku życia wpuszczane są za 1 zł.

Skansen znajduje się w Opolu w dzielnicy Bierkowice przy ulicy Wrocławskiej 174. Do dyspozycji turystów jest bezpłatny parking z wydzielonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych. Z miasta jeżdżą także autobusy linii 5 i 9.

Muzeum Wsi Opolskiej jest dziełem pasjonatów zafascynowanych bogactwem kulturowym regionu. Dzięki ich wysiłkowi mamy dziś możliwość podejrzenia życia dawnych mieszkańców Opolszczyzny i poznania historii niezwykłego regionu znajdującego się od zawsze na styku kultur różnych narodów.

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.