Przejdź do treści

Lockdown w całej Polsce. Hotele i galerie handlowe znowu się zamykają

Polski rząd ogłosił wczoraj wprowadzenie nowych restrykcji w związku z powiększająca się liczbą zakażeń koronawirusem. Galerie handlowe i hotele w całej Polsce będą zamknięte do co najmniej 9 kwietnia.

W środę 17 marca odbyła się konferencja Ministra Zdrowia w sprawie nowych restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Adam Niedzielski ogłosił, że wszystkie obostrzenia będą obowiązywać w całej Polsce od 20 marca (sobota).

Rosnąca liczba zakażeń w całej Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj o 25 052 nowych, potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Zmarły kolejne 453 osoby. Tak wysokie liczby zakażeń mogliśmy obserwować na przełomie września i października, kiedy mieliśmy do czynienia z drugą falą.

Z powodu zwiększającej się z dnia na dzień liczby zachorowań, szef resortu zdrowia poinformował w środę, że zostanie wprowadzony lockdown w całej Polsce. Do tej pory obostrzenia dotyczyły wyłącznie poszczególnych regionów (woj. mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i lubuskiego), w których współczynnik zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców przekraczał 70-75.

Nowe restrykcje w całym kraju

Poza hotelami i galeriami zamkniętych będzie jeszcze wiele innych placówek. Szef resortu zdrowia poinformował, że od 20 marca w całej Polsce będą obowiązywały następujące ograniczenia. Działalność będą musiały zawiesić:

  • hotele;
  • galerie handlowe (z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych, drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi;
  • teatry i kina (dotyczy to również domów i ośrodków kultury);
  • muzea;
  • baseny;
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna;
  • stoki narciarskie;
  • siłownie i kluby fitness;
  • wszelkie obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Na konferencji padła również informacja dotycząca nauki zdalnej. Od 20 marca cała Polska wróci do zdalnego trybu nauki w klasach 1-3 szkoły podstawowej. Krajowy lockdown potrwa do 9 kwietnia (o ile sytuacja w kraju się polepszy. W innym wypadku rząd może przedłużyć restrykcje).

Wiele krajów zdecydowało się na przedłużenie lockdownu lub jego ponowne przywrócenie. Główną przyczyną zaostrzania przepisów jest dynamiczny rozwój brytyjskiej odmiany wirusa COVID-19.

Badania nowego wariantu wykazują, że nowa mutacja wynosi już 52 procent wszystkich zakażeń.