Litwa zaostrza kontrolę na granicy lądowej

Władze Litwy postanowiły zwiększyć kontrolę na granicach lądowych kraju. Wszelkie decyzje mają wpłynąć na zmniejszenie rozprzestrzeniania się najnowszych wariantów koronawirusa. Od 17 lutego osoby wjeżdżające na Litwę samochodami, będą musiały m.in. posiadać przy sobie negatywny test na Covid-19.

Wiele krajów próbuje chronić się przed nowymi mutacjami koronawirusa, wprowadzając coraz to nowsze restrykcje. Na Litwie nowe zasady weszły w życie w środę 17 lutego. W efekcie na większości przejść granicznych utworzyły się wielokilometrowe korki.

Litwa zaostrza przepisy

W związku z bardzo szybkim rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa Covid-19, Litwa zdecydowała się na wzmożenie kontroli na lądowych przejściach granicznych.

Osoby, które planują wjechać samochodem z Polski na Litwę, będą musiały pokazać kontroli granicznej wypełnioną ankietę litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego (NVSC) i negatywny test na koronawirusa wykonany najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem. Mimo ukazania negatywnego wyniku testu, każda osoba wjeżdżająca do kraju i tak będzie musiała przejść 10-dniową kwarantannę.

Litwa – wzmożone kontrole na lotniskach

W celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa, władze Litwy już jakiś czas temu postanowiły zwiększyć kontrolę na lotniskach, a także w portach morskich. Wymóg ukazania negatywnego testu dotyczy około 200 krajów, w tym Polski. Zaostrzając kontrole na wszystkich przejściach granicznych, Litwa łagodzi warunki lockdown’u, które trwały od kilku miesięcy.

Pracę mogły wznowić salony fryzjerskie, salony piękności i sklepy z artykułami przemysłowymi. W dalszym ciągu Litwini nie mogą wychodzić z domu – wyłącznie do pracy, lekarza, na spacer i do bliskich.