Lasy Państwowe informują o rzadkim gatunku węża

Niedawno przedstawiciele Lasów Państwowych informowali o niebezpiecznej roślinie – barszczu Sosnowskiego. Teraz na tapet wzięli gniewosza plamistego, czyli gatunek węża łudząco przypominający jadowitą żmiję zygzakowatą.

Gniewosz plamisty – nie ma się czego bać!

Gniewosz plamisty to gatunek węża, który możemy aktualnie spotkać spacerując po łąkach czy lasach. Lasy Państwowe apelują, by nie panikować podczas kontaktu ze zwierzęciem.

Mimo że gniewosz wyglądem przypomina groźną żmiję zygzakowatą, to jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, a na dodatek znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną. Nie wolno go deptać, płoszyć ani tym bardziej zabijać.

Wąż żywi się ptakami i gryzoniami, które dusi, a następnie połyka. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani życia człowieka.

Jak rozpoznać gniewosza plamistego?

Jeden z czterech występujących w Polsce gatunków węży charakteryzuje się smukłym i długim ciałem. Jego głowa, w przeciwieństwie do trójkątnej głowy żmii, jest bardzo wąska. Na grzbiecie gniewosza widoczny jest wzór drobnej kratki, co wpływa na częste pomyłki ze żmiją zygzakowatą. Gniewosz nie posiada pionowych źrenic, które są cechą charakterystyczną żmii.

Gatunek ten występuje głównie w południowej Polsce. Leśnicy proszą, by w przypadku spotkania z wężem zrobić mu zdjęcie i wysłać do Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, które zajmuje się badaniem gniewosza plamistego.