Kwitnie barszcz Sosnowskiego – jedna z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce

Właśnie rozpoczął się okres kwitnienia jednej z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce. Podróżując po kraju czy udając się na piesze wędrówki, należy szczególnie uważać na barszcz Sosnowskiego.

Dlaczego roślina jest niebezpieczna?

Lasy Państwowe wydały oświadczenie mówiące o tym, że barszcz Sosnowskiego zawiera furanokumaryny, czyli związki chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia.

W połączeniu z promieniowaniem słonecznym związki powodują silne oparzenia skóry II i III stopnia, które mogą być widoczne dopiero kilka godzin po kontakcie z rośliną. Stan zapalny, zaczerwienienie i pęcherze utrzymują się kilka dni. Później poparzenia ciemnieją i plamy mogą utrzymywać się na skórze nawet do kilku miesięcy.

Roślina zagraża nie tylko ludziom, ale też roślinożernym zwierzętom hodowlanym, u których może dojść do chorób układu pokarmowego czy krwotoków wewnętrznych.

Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego?

Na szczęście roślina ta cechuje się charakterystycznym rozmiarem i łatwo ją rozpoznać. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo duży i może osiągać do 4 metrów wysokości. Poza tym wyglądem przypomina barszcz zwyczajny. Liście toksycznej rośliny mają około 200 cm, a kwiatostan osiąga średnicę nawet 0,5 metra.

Bardzo ważne, by uważać na barszcz podczas spacerów. Przebywając aktualnie w lasach czy na łąkach, należy zachować szczególną ostrożność. Bardzo narażone na niebezpieczeństwo są dzieci, które podczas zabaw nie zdają sobie sprawy z czyhającego zagrożenia.

W Internecie dostępna jest mapa, na której można sprawdzić, w jakich rejonach znajduje się barszcz Sosnowskiego.