Przejdź do treści
Kufstein

Kufstein – raj dla miłośników zimy. Czarujące jarmarki i najlepsze stoki narciarskie!

W austriackim Tyrolu tuż obok granicy z Niemcami, nad rzeką Inn położone jest malownicze miasteczko Kufstein. Często nazywa się je „perłą Tyrolu” – i dzieje się tak nie bez powodu. Aby najlepiej wczuć się w jego klimat, warto wybrać się tam w trakcie zimy. Powodów jest co najmniej kilka. Sprawdź sam, co może Ci zaoferować Kufstein!

Kufstein – historia austriackiego miasta

Historia tej miejscowości sięga VIII wieku, kiedy to pojawiły się o nim pierwsze wzmianki w dokumentach dotyczących darowizn książąt bawarskich na tamtejsze kościoły. W XI Kufstein było jedną z austriackich wsi i zarazem lennem kolejnych szlachciców. Dopiero w 1257 roku pojawiają się informacje o mieście Kufstein wpisujące je w poczet tyrolskich grodów targowych.

Choć w XIV wieku miasto pozostawało w rękach Habsburgów, to władali nim książęta bawarscy. Ten stan rzeczy zmienił się dopiero wiek później, kiedy jeden z królów dynastii Habsburskiej przejął władzę nad miastem. W ręce Bawarczyków miasto wróciło dopiero około 1700 roku – i w tych rękach pozostało do 1814 roku. Wtedy miasto przyłączono do Austrii i od tego momentu datuje się jego najbardziej dynamiczny rozwój. Niestety, II wojna światowa przyniosła zrujnowanie dużej części miejskiej tkanki: Kufstein zostało w jej trakcie zbombardowane.

kufstein austria

Po wojnie miasto zaczęło jednak żyć na nowo. Powstała tam między innymi huta szkła Riedel Glas, która słynie ze znanych na całym świecie kieliszków do wina najwyższej jakości.

Kufstein – największy ośrodek narciarski w Austrii

Kilka minut od miasta znajduje się największy ośrodek narciarski w Tyrolu. Jest on też drugim co do wielkości ośrodkiem tego typu w Austrii. Każdy fan zimowych szaleństw na pewno znajdzie tam stok odpowiedni dla siebie. Powód? Kompleks SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental to ponad 280 km tras, a także 90 różnych wyciągów.

Trasy i wyciągi

Kompleks narciarski będzie świetnym miejscem dla początkujących, na których czeka prawie 130 km niebieskich tras. Średniozaawansowani narciarze mogą skorzystać z prawie 130 km tras czerwonych. Natomiast dla osób, które chcą naprawdę sprawdzić swoje umiejętności, dodatkowo znajdzie się około 35 km czarnych tras. Na wszystkie stoki można dotrzeć za pomocą 16 kolejek gondolowych, 34 wyciągów krzesełkowych, a także 39 różnego rodzajów orczyków i taśm.

Oprócz dużej liczby tras narciarskich w Kufstein można znaleźć także mnóstwo innych atrakcji. W ośrodku znajdują się m.in. rozbudowane snowparki i kilka oświetlonych tras dla fanów nocnej jazdy na nartach.

Kufstein stoki

Dojazd oraz ceny karnetów

Do ośrodka SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental z Kufstein można dojechać za pomocą darmowych ski busów, które odjeżdżają z kilkunastu miejsc w mieście. Jest to zdecydowanie najlepsza opcja na dostanie się pod sam stok.

Aby mieć dostęp do wszystkich tras i wyciągów, należy wykupić odpowiedni karnet. Ośrodek oferuje zakup skipassów jednodniowych, a także wejściówek na kilka dni (maksymalnie 14). Wybierając się tylko na jeden dzień, masz możliwość wyboru jazdy porannej i popołudniowej. Warto jednak zdecydować się na karnet całodzienny, aby mieć możliwość skorzystania z jak największej liczby tras.

W ośrodku ceny karnetów ulgowych są różne. Dzieci urodzone pomiędzy 2006 a 2015 rokiem obowiązuje karnet dziecięcy. Młodzież, która urodziła się pomiędzy 2003 a 2005 rokiem, musi zakupić karnet młodzieżowy.

Przykładowe ceny karnetów prezentują się następująco:

  • karnet jednodniowy na cały dzień – dorosły 57 €, młodzież 43 €, dziecko 28,50 €,
  • karnet dwudniowy – dorosły 112,50 €, młodzież 84,50 €, dziecko 56,50 €,
  • karnet pięciodniowy – dorosły 253,50 €, młodzież 190 €, dziecko 127 €,
  • karnet tygodniowy (jazda przez 7 dni) – dorosły 322,50 €, młodzież 242 €, dziecko 161,50 €,
  • karnet tygodniowy (jazda przez wybrane 5 dni) – dorosły 265,50 €, młodzież 199 €, dziecko 133 €.
kufstein narty

Gdzie zjeść w przerwie od nart?

Jeśli podczas całodziennej jazdy na nartach w pewnym momencie zgłodniejesz, to w ośrodku znajdziesz wiele restauracji, najczęściej ulokowanych tuż przy stokach. Mowa tu m.in. o lokalach samoobsługowych czy barach z umiarkowanymi cenami. Nie brakuje też bardziej wykwintnych jadłodajni. Miejsc, w których można zjeść na stoku, jest mnóstwo: na terenie całego ośrodka znajdziesz ich około 80, więc masz z czego wybierać. Będąc w jednym z nich warto spróbować jaegertee, czyli mieszanki rumu z dodatkiem czarnej herbaty na ciepło – ten napój z pewnością rozgrzeje Cię podczas zimowych szaleństw!

Co jeszcze możesz robić w Kufstein?

Kufstein w czasie zimy to jednak nie tylko jazda na nartach. Miasto słynie też z wielu innych atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Tory saneczkowe

W Tyrolu masz możliwość skorzystania z prawie 750 km tras do jazdy sankami. Również w okolicach Kufstein jest ich kilka. Trzy z nich znajdują się w ośrodku narciarskim SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental i mają długość od 3 do 4,5 km długości. Nie musisz bać się o bezpieczeństwo, gdyż tory saneczkowe są odpowiednio przygotowane właśnie pod jazdę sankami. Jeśli natomiast chcesz skorzystać z dłuższej trasy, to w pobliżu Kufstein znajdziesz też tor o długości 7 km, który znajduje się w Möslalmkogel. Tory saneczkowe są świetnym rozwiązaniem, gdy chcesz odpocząć od jazdy na nartach. Sprawdzą się też idealnie jako atrakcja w czasie rodzinnych wyjazdów.

kufstein sanki

Trasy na narty biegowe

Jeśli chcesz spróbować jazdy na nartach biegowych, to podczas pobytu w Kufstein masz i taką możliwość. W pobliżu miasta znajduje się szkółka narciarstwa biegowego, która oferuje naukę jazdy na biegówkach. Okoliczne szlaki doceni każdy, niezależnie od poziomu zaawansowania. Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni narciarze znajdą dla siebie idealną trasę, podczas której można podziwiać przepiękne krajobrazy.

Twierdza Kufstein

Będąc w Kufstein, warto też zwiedzić zamek znajdujący się na wzgórzu niedaleko miasta. Austria to kraj, w którym podobnych budowli jest mnóstwo. Podczas wypadu na narty do „perły Tyrolu” masz możliwość zobaczenia jednej z nich.

Twierdza w Kufstein została wybudowana na początku XIII wieku i była własnością biskupów. Kiedy w XVI wieku jeden z Habsburgów przejął miasto, nakazał rozbudowę zamczyska – dzięki temu wydarzeniu pojawiła się tam m.in. wieża. Kolejny raz twierdza powiększyła się w wieku XVIII.

Przez stulecia budowla kilka razy zmieniała swoją funkcję. Była ona średniowiecznym zamkiem, klasztorem, a nawet więzieniem państwowym. Obecnie twierdza pełni rolę muzeum, w którym możesz znaleźć wiele wystaw (również interaktywnych). Codziennie w południe masz też szansę posłuchać muzyki wykonywanej na znajdujących się tam organach. Do twierdzy umieszczonej na mierzącym 500 m n.p.m wzgórzu możesz się dostać pieszo bądź też skorzystać z kolejki. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 10 €, za ulgowy zapłacisz natomiast 7 €.

twierdza kufstein

Kufstein w okresie świątecznym

Kiedy szczególnie warto odwiedzić Kufstein? Bez wątpienia przed świętami Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy w parku miejskim odbywa się doroczny jarmark. W jego trakcie masz szansę spróbować m.in. tradycyjnych potraw lub wziąć udział w unikalnych imprezach. Na najmłodszych również czekają rozmaite atrakcje – przykładowo w postaci karuzel czy małych lunaparków.

Podczas trwania jarmarku bożonarodzeniowego w Kufstein atrakcje z nim związane mają miejsce również w górującej nad miastem twierdzy. Możesz obejrzeć tam lokalne rzemiosło czy nawet spróbować zrobić coś samodzielnie. Trzeba pamiętać, że bilety za wstęp do twierdzy są wtedy nieco droższe: w czasie świąt wejściówka dla osoby dorosłej kosztuje 12 €, a bilet ulgowy 10 €.

Kufstein jest miastem, które posiada wiele atrakcji – zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych turystów. Oprócz świetnie przygotowanych tras narciarskich czekają tam na Ciebie także tory saneczkowe czy trasy biegowe. W trakcie przerw od zimowych szaleństw masz też możliwość zwiedzenia zabytkowej twierdzy czy wzięcia udziału w jarmarku świątecznym. Jest to zdecydowanie jedno z piękniejszych miast w Austrii, które po prostu trzeba odwiedzić!

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner lub Momondo. To dwie bardzo przydatne wyszukiwarki, ponieważ przeszukują strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.