Przejdź do treści

Komisja Europejska przedstawi dzisiaj projekt koronapaszportów. Wyciekły nieoficjalne szczegóły

Dzisiaj zostanie przedstawiony projekt paszportów szczepionkowych. Komisja Europejska ma w końcu przedstawić projekt dokumentów, które mają ułatwić podróże tym, którzy zaszczepili się już przeciw COVID-19, są ozdrowieńcami lub mają negatywny wynik testu na koronawirusa. Są nieoficjalne doniesienia o szczegółach.

W środę 17 marca 2021 roku Komisja Europejska przedstawi projekt regulacji w sprawie paszportów szczepionkowych. Ich zadaniem jest usprawnienie podróży międzynarodowych po Europie oraz umożliwienie branży turystycznej odrobienia części strat spowodowanych pandemią COVID-19.

Komisja Europejska ma przedstawić projekt certyfikatu zdrowotnego

Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że nowy dokument ma zostać przyznany osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom oraz tym, które wykonały test na COVID-19.

Na portalu Polsat News można znaleźć nieoficjalny (anonimowy) komentarz osoby z otoczenia Komisji Europejskiej. Rzekomo KE bardzo zależy, aby certyfikaty koronawirusowe były wprowadzone jeszcze przed wakacjami, aby ułatwić turysto podróżowanie.

– KE jest jednak zdecydowana, żeby wprowadzić certyfikaty szczepień przed wakacjami, tak aby umożliwić ludziom urlopy. Kwestia, która budzi wiele kontrowersji na poziomie politycznym to to, czy szczepionki rosyjskie i chińskie również mają uprawniać do podróży. Komisja czeka na stanowisko krajów członkowskich w tej sprawie i liczy się z tym, że może ono uwzględniać nie tylko kwestie medyczne, ale też polityczne – cytuje Polsat News.

Dzisiaj wyjaśni się również, jaką formę przybiorą zielone certyfikaty.

Akceptacja Rady Europejskiej i europarlamentu

Aby certyfikaty zdrowia weszły w życie, propozycja Komisji Europejskiej musi zostać zaakceptowana przez Radę Europejską i europarlament. Aby paszporty zaczęły funkcjonować jeszcze przed wakacjami, KE liczy na szybką ścieżkę legislacyjną.

Projekt ten jest szeroko krytykowany przede wszystkim z uwagi na zbyt wolne tempo szczepień, które zabiera możliwość swobodnego podróżowania osobom, które jeszcze czekają na możliwość zaszczepienia się.

Wszystko powinno wyjaśnić się na dzisiejszej konferencji.