Kolejna Wielkanoc z koronawirusem. Państwa Europy ograniczają podróże

Przed nami już drugie Święta Wielkanocne z koronawirusem. Wiele krajów europejskich zdecydowało się na zaostrzenie przepisów związanych ze spotkaniami i podróżami do rodziny i bliskich. W Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Czechach – rodziny nie będą mogły przyjąć rodziny we własnych domach. W Niemczech będą mogły świętować członkowie tylko dwóch rodzin.

Państwa Unii Europejskiej zaostrzają przepisy przed Świętami Wielkanocnymi, aby ograniczyć przemieszczanie się rodzin i tym samym rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. W jakich krajach święta spędzimy w normalny sposób i czy w ogóle jest taka możliwość?

Niemcy

Wydaje się, że w Niemczech przepisy są najostrzejsze. Przy rodzinnym stole będzie mogło usiąść wyłącznie 5 osób, nie wliczając w to dzieci do 14 roku życia. Nieczynne pozostają restauracje, placówki kultury i sportu. Wszystkie osoby przylatujące po świętach do Niemiec, będą musiały mieć negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zapowiedziano wzmożone kontrole na granicach z Francją, Polską i Danią.

Włochy

W okresie świątecznym, czyli od 3 do 5 kwietnia – całe Włochy zostaną objęte czerwoną strefą. Oznacza to, że mieszkańcy i przyjezdni będą mieli zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez uzasadnionego powodu i wypełnionego zaświadczenia z opisaniem celu wyjścia. Zakazane jest przekraczanie granic prowincji bez powodu, a od godz. 22 do 5 rano obowiązuje godzina policyjna.

Hiszpania

W Hiszpanii od 26 marca do 9 kwietnia obowiązuje zakaz podróży między rejonami kraju, przyjmowania gości w prywatnych mieszkaniach oraz ograniczenie ilości osób siedzących przy restauracyjnych stołach. W całym kraju trwa również godzina policyjna od 23:00 do 6:00.

Francja

W Francji podobnie jak we Włoszech – okres świąteczny objęty najostrzejszymi restrykcjami. Obowiązujące zasady pozwolą na przemieszczanie się tylko w promieniu 10 kilometrów od miejsca zamieszkania. Wyjścia/ wyjazdy na dłuższą odległość będą musiały być poparte poważnymi powodami.

Wielka Brytania

W Anglii od poniedziałku przestały obowiązywać zakazy związane z dobrowolnym wychodzeniem z domów, a na otwartych przestrzeniach będzie można się spotykać w nie więcej niż 6 osób. Mieszkańcy Wielkiej Bretanii nie mogą wyjeżdżać za granicę w celach turystycznych, ani podróżować wewnątrz kraju.

Na podobne obostrzenia zdecydowały się również Irlandia, Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia i Litwa.