Kąpiel w Bałtyku zagrożona? Nad polskim morzem zakwitły sinice

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed kąpielami w niektórych nadbałtyckich kąpieliskach w związku z rozpoczęciem się sezonu kwitnienia sinic. To niebezpieczne dla zdrowia skupiska mikroorganizmów, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Sprawdź, gdzie należy wystrzegać się nadmorskich kąpieli!

Alerty o sinicach

Pełen relaks nad polskim morzem stoi pod znakiem zapytania i nie chodzi tu o typowe dla kraju wątpliwe warunki pogodowe! Wraz z nadejściem lata w Morzu Bałtyckim rozpoczyna się okres rozwoju sinic, które namnażają się na skutek zwiększonej działalności promieni słonecznych oraz temperatury wody przekraczającej 18ºC. GIS wprowadza zakaz kąpieli w zbiornikach, które wykazują obecność mikroorganizmów.

Obecność sinic w wodzie może przyczynić się do wystąpienia alergii skórnych, zapalenia spojówek, a także może być powodem do wystąpienia znacznie poważniejszych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Gdzie nie można się kąpać?

Alerty o przeciwwskazaniu do kąpieli pojawiły się w miejscowości Mikoszewo w województwie pomorskim, choć jeszcze niedawno niezdatna woda występowała w Sopocie. Dziś turyści mogą śmiało zażywać kąpieli w całym Trójmieście, a aktualny stan zdatności kąpielisk możesz sprawdzić na mapie kąpielisk zamieszczonej przez Główny Inspektorat Sanitarny, która jest stale aktualizowana.