Search The Query
Search

Zimowa turystyka – kamperem na narty

Image

Turystyka zimowa to jeszcze stosunkowo nowe zjawisko w naszym kraju. Z drugiej strony, widok kampera czy przyczepy pod stokiem narciarskim nikogo już nie powinien dziwić. Nasz pierwszy zimowy raz odbył się, co prawda, w sposób dość przypadkowy (BAŁKANY 2018 – 01 – Wszystko źle), ale upewniło nas to tylko na stanowisku, że z odpowiednim przygotowaniem taki wyjazd może być świetną przygodą!

Jak się przygotować na zimowy wyjazd?

Cel wyprawy – organizacja przede wszystkim

O ile latem można w zasadzie pojechać gdziekolwiek, stanąć w pierwszym lepszym miejscu i jeśli nie jest to dwusetny taki wyjazd w danym roku, to mamy dużą szansę na niezłą rodzinną rozrywkę, o tyle zimą ze względu na ujemne temperatury i ograniczony metraż warto zadbać o odpowiednią organizację czasu, szczególnie gdy jedziemy z dzieciakami. Dlatego oprócz sprzętu (o czym za chwilę), dużo ważniejszy będzie dobry plan wyjazdu. Oczywiście, celem może być np. zimowy wyjazd na narty, ale nawet tutaj trzeba pilnować prognoz i temperatury, gdyż dwa stopnie w jedną lub drugą stronę mogą się okazać kluczowe dla powodzenia całej wyprawy 🙂

Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z zimową turystyką, zajrzyjcie przed wyjazdem do grup na Facebooku zrzeszających miłośników takiego podróżowania (Camp4Fun – Kemping i Podróże!, CamperMajstry, Grupa Biwakowa, Karawaning z pasją itp.) oraz forum.karawaning.pl. Znajdziecie tam wiadomości: kto i gdzie się wybiera na Sylwestra, który stok górski jest najbardziej oblegany czy informacje na temat całorocznych kempingów. Na początku zdecydowanie raźniej jest podczepić się do jakiejś zaprawionej w bojach załogi.

Szczęśliwie dla zimowego podróżowania, na mapie pojawia się coraz więcej całorocznych kempingów. W Polsce póki co znajdziecie ich garstkę (np. Camping pod Krokwią w Zakopanem, Camp66 w Ściegnach koło Karpacza czy Alexa w Chłapowie), ale przecież na Rzeczypospolitej świat się nie kończy i zawsze można ruszyć kawałek dalej. Bogatą ofertę znajdziecie już chociażby w Czechach (np. Kemp Spindl, Kemp Oravice), na Węgrzech (słynne termalne Hajdúszoboszló) czy Austrii (Grubhof).

Warto jednak sprawdzić dane miejsce jeszcze przed wyjazdem. Sam przedrostek „całoroczny” to, moim zdaniem, jednak trochę mało aby skutecznie konkurować ze sprawdzonymi, dzikimi miejscówkami, gdyż to, co doskonale sprawdza się latem, zimą może się okazać niewystarczające. Dobry kemping powinien oferować nam przynajmniej podgrzewaną toaletę oraz kuchnię. Mile widziana jest także jakaś strefa dzienna, czyli pomieszczenie, w którym można się ogrzać i posiedzieć w rodzinnym gronie. Dobrze, gdyby okolicy można było znaleźć dodatkowe atrakcje na czarną godzinę, czyli np. basen lub źródła termalne. I saunę, saunę koniecznie 😉

Zima wymaga więcej – przygotowanie sprzętu

Ogrzewanie

Jeśli posiadacie kampera lub przyczepę w wersji zimowej, to nie macie się czego obawiać. Takie pojazdy mają zazwyczaj podwójną podłogę, dodatkową izolacje i przygotowaną na mrozy m.in. instalację wodną. Krótko mówiąc, zima to ich żywioł. W wersji bardziej cywilnej kwestie ogrzewania musicie wybadać sami, najlepiej jeszcze przed wyjazdem. Kamper czy przyczepa nigdy nie są szczelne w 100%. Kilka milimetrów odgięcia drzwi, czy szpary przy podłodze (jeśli oczywiście nie jest źródłem dostawania się wody) latem będzie dla Was niezauważalne. Zimą z kolei będzie to zapewne kluczowy punkt wymiany zimnych i ciepłych mas powietrza.

Dla nas, mimo totalnie letniej konstrukcji przyczepy, noc spędzona przy pięciostopniowym mrozie nie była jednak większym problemem. Termometr ustawiony na blacie cały czas pokazywał okolice 20 °C i jedynym dyskomfortem był lekki chłodek wiejący od podłogi, odczuwalny do wysokości łóżka (i nie była to alkowa ;)). Dwa tygodnie mogłyby być w takich warunkach lekko uciążliwe, ale kilka dni można wytrzymać bez większych problemów.

Bardzo istotną rzeczą, z punktu widzenia ogrzewania, jest posiadanie w butli czystego propanu. Artykuł szczegółowo opisujący kwestie gazownictwa w naszych domkach jest w trakcie przygotowań, ale w skrócie, butan przy minusowych temperaturach zostaje w butli powodując przy okazji znaczące zmniejszenie jej objętości. Czysty propan w ilości 11 kg, w zależności od wielkości ogrzewanej powierzchni, powinien Wam wystarczyć na 3-5 dni spokojnego użytkowania. Dobrym rozwiązaniem są urządzenia przełączające się automatycznie między dwoma butlami, lub tak jak w naszym przypadku, dodatkowy zapas 3kg i termometr z alarmem.

Ogrzewanie działa najwydajniej, jeśli włączone jest non stop. Najlepiej, aby nie dopuszczać do przesadnego wychłodzenia wnętrza (nie mylić z brakiem wietrzenia!), gdyż odzyskanie temperatury będzie kosztowało dużo czasu i energii.

Opony

O ile w aucie osobowym (szczególnie w mieście) opony całoroczne mogą się sprawdzać całkiem nieźle, tak przy pojazdach wyprawowych będą najprawdopodobniej niewystarczające. Zimówki + łańcuchy w odwodzie to obowiązkowe wyposażenie każdej górskiej podróży. Pamiętajcie, że zarówno kamper jak i przyczepa to pojazdy strasznie ciężkie i niegramotne – jakikolwiek pozytywny efekt wyjścia z poślizgu to zazwyczaj dzieło czystego przypadku.

Mieliśmy okazję sprawdzić na własnym przykładzie jak przyczepa na letnich oponach zachowuje się na śniegu i nie jest to doświadczenie, które warto powtórzyć. Koszt dwóch opon dobrej klasy to max. 500 zł, czyli oszczędności totalnie niewspółmierne do ryzyka. A jeśli koniecznie chcecie gdzieś zaoszczędzić, to dużo lepszym rozwiązaniem może być zakup dobrej klasy opon zimowych i użytkowanie ich przez cały rok. Pamiętajcie również o wzmocnionej klasie opon (typ C).

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźcie także stan i bieżnik opon. Jeśli zaczynają kruszeć to znak, że nie będzie z nich większego pożytku, nawet jeśli bieżnik i charakterystyka pozwala na zimową jazdę.

Wyposażenie

Oprócz wspomnianych już łańcuchów zimowych, kolejne must have to łopata bądź saperka, kilka latarek (i ogólnie źródeł światła) i zapasowa kuchenka np. na kartusze gazowe. Polecamy także naszą listę w całości (niezbędnik turystyczny).

W zamian otrzymacie to, co w podróżach najważniejsze, czyli wolność i dowolność 🙂 Stok nie spełnia Waszych oczekiwań? Zbyt dużo ludzi? Żaden problem, ruszamy dalej! Łatwiej też osiągnąć rodzinne kompromisy dotyczące preferencji spędzania ferii lub nawet zrobić objazdówkę po alpejskich stokach. To co, z kim widzimy się na zimowym szlaku? 🙂

Jak zaplanować swoją podróż?!

Zarezerwuj nocleg
Skorzystaj z Booking.com, gdzie znajdziesz hotele (w każdym przedziale cenowym), pensjonaty i apartamenty na całym świecie.

Ubezpiecz się
Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci w wypadku choroby, urazu, kradzieży i anulowania lotu lub noclegu. To kompleksowa ochrona na wypadek, gdyby coś poszło nie tak. Tutaj znajdziesz kalkulator ubezpieczeń, gdzie porównasz różne oferty.

Bilety lotnicze
Znajdź tani lot, korzystając ze Skyscanner. To bardzo przydatna wyszukiwarka, ponieważ przeszukuje strony internetowe wielu linii lotniczych na całym świecie, więc zawsze znajdziesz najlepszą ofertę.

Bilety autokarowe
Jeżeli planujesz podróżować po Europie autokarem, to koniecznie skorzystaj z oferty FlixBusa. Ich autobusy dojeżdżają do 2 500 destynacji, w 37 krajach.

Zwiedzanie
W serwisie GetYourGuide zarezerwujesz wycieczki, przewodników, bilety do teatru czy muzeum na całym świecie! Karty miejskie, uprawniające do wielu zniżek, znajdziesz na GoCity.com.

1 Comments Text
  • Leave a Reply

    Polub naszą stronę na Facebooku, na której znajdziesz aktualności, porady i inspiracje, które pomogą Ci zaplanować następną podróż.

    This will close in 0 seconds