Przejdź do treści

Jesteś już zaszczepiony na koronawirusa? Te kraje możesz swobodnie odwiedzić

Pandemia koronawirusa trwa, jednak większość krajów rozpoczęła ekspresowe szczepienie obywateli, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem. Szczepionka poza ochroną, umożliwia również swobodne podróżowanie, którego wielu z nas bardzo brakuje. Wiele krajów zdecydowało się na otwarcie granic dla osób zaszczepionych, co oznacza, że nie będą musiały poddać się przymusowej izolacji na terenie odwiedzonego państwa. Poznaj listę tych krajów!

Lista krajów, do których można swobodnie wjechać z zaświadczeniem o szczepieniu, zwiększa się praktycznie z dnia na dzień. Zobacz dokąd możesz się udać po zaszczepieniu!

Bułgaria

Do Bułgarii można swobodnie wjechać od 1 maja z zaświadczeniem o przyjęciu obu dawek szczepionki przeciwko COVID-19, ale również z negatywnym wynikiem testu PCR lub z dokumentem poświadczającym, że podróżujący w ciągu ostatnich 6 miesięcy przeszedł zakażenie koronawirusem i jest ozdrowieńcem.

Bułgarski Resort Zdrowia poinformował, że uznaje wszystkie rodzaje szczepionek, które zostały zaaprobowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), w tym szczepionki chińskie i rosyjskie.

Chorwacja

Osoby, które posiadają zaświadczenie o odbytym szczepieniu na COVID-19 i tzw. ozdrowieńcy, będą mogli od 15 maja swobodnie wjechać do Chorwacji. Większość mieszkańców UE, którzy nie zostali zaszczepieni, będą mogli wjechać do kraju z negatywnym wynikiem PCR lub antygenowym, który został wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przez przyjazdem.

Wskaźniki epidemiczne w tym kraju nadal rosną, dlatego w niektórych regionach tj. Zagrzeb, Dubrownik, Zadar, czy Split, wprowadzono dodatkowe obostrzenia. Warto mieć to na uwadze, planując swoją podróż.

Grecja

Z zapowiedzi greckich władz wynika, że osoby zaszczepione będą mogły wjechać do kraju bez konieczności przedstawiania negatywnego wyniku testu i bez przechodzenia obowiązkowej kwarantanny. W Grecji wciąż jednak panują poważne ograniczenia, nie wolno się swobodnie przemieszczać między regionami, a restauracje prowadzą sprzedaż wyłącznie na wynos.

Gruzja

Osoby, które posiadają zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na koronawirusa, sporządzonego w języku angielskim, będą mogły swobodnie przylecieć do Gruzji ze wszystkich państw. Wówczas nie ma konieczności okazywania negatywnego wyniku testu i przechodzenia obowiązkowej kwarantanny. Wyjątek stanowią Indie, w których sytuacja epidemiczna jest bardzo ciężka. Osoby przybywające z Indii będą musiały poza zaświadczeniem o przyjęciu dwóch dawek szczepionki, dodatkowo będą potrzebować zaświadczenia o negatywnym wyniku testu PCR, wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin i przejść obowiązkową 14-dniową kwarantannę na własny koszt.

Litwa

Przed wjazdem na Litwę należy okazać zaświadczenie (sporządzone w języku angielskim) o przyjęciu obu dawek szczepionki na koronawirusa. Kwarantanna i test nie obowiązuje zaszczepionych i osób, które w ciągu ostatnich 180 dni przed przyjazdem na Litwę przeszły wirusa i tym samym stały się ozdrowieńcami.

Niezaszczepieni będą zmuszeni okazać negatywny wynik testu PCR, RAT lub AT, który powinien być wykonany w ciągu ostatnich 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Przed wjazdem na Litwę należy pamiętać również o wypełnieniu specjalnej ankiety dla podróżnych, nie wcześniej niż 48 godzin przed wyjazdem.

Kraje, które umożliwiają swobodny wjazd (bez testu i kwarantanny) dla osób zaszczepionych to również:

 • Mołdawia
 • Madera
 • Rumunia
 • Słowenia

Kraje, które nie wymagają testu na COVID-19

Obecnie jest również wiele krajów, które nie wymagają negatywnego testu na koronawirusa dla podróżnych z Polski. W te miejsca można swobodnie podróżować, nie tylko będąc zaszczepionym:

 • Albania
 • Dominikana
 • Kostaryka
 • Macedonia
 • Meksyk
 • Tanzania
 • Zanzibar