Jak smakują wakacje w Karpaczu?

Karpacz to jedna z najpopularniejszych miejscowości w polskich Karkonoszach. Zimą mnóstwo w niej narciarzy i miłośników snowboardu, natomiast latem górskie szklaki przemierzają tysiące spacerowiczów. Idealne miejsce zarówno na dłuższe wakacje, jak i krótki weekendowy wypoczynek. Nie brakuje w nim interesujących zabytków, atrakcji dla aktywnych oraz znakomitej kuchni!

Nabieramy apetytu, czyli co warto zobaczyć w Karpaczu?

Nic tak nie wyostrza kubków smakowych, jak wędrówka po przepięknych Karkonoszach. Spacerowicze, którym górskie wyprawy nie są obce, mogą wybrać się na Śnieżkę – najbardziej znany szczyt tego regionu. Na równinę rozciągającą się u podnóża góry dotrą nawet osoby z nieco gorszą kondycją fizyczną

W samym mieście nie brakuje zabytków. Bez trudu można dostrzec kilka przepięknych drewnianych domków, ale najpopularniejszą perełką architektury jest Kościół Wang. To 800-letnia, przeniesiona z Norwegii, protestancka świątynia, która łączy nordyckie klimaty z chrześcijańskimi symbolami. Warto także na chwilę zatrzymać się w ciekawych muzeach – w tym Turystyki i Sportu czy Zabawek. Ostatnim przystankiem przed ucztą może być Dziki Wodospad, czyli idealne tło dla pamiątkowych zdjęć z wakacji w Karpaczu.

Cudowne smaki Karkonoszy – czego warto spróbować?

Wybierając restaurację, w której po całym dniu zwiedzania zaspokoimy swój apetyt, warto postawić na miejsce z duszą, zachwycające nie tylko kuchnią, ale i karkonoskim klimatem. Jednym z takich lokali jest restauracja Sowiduch. Jej wnętrze podzielone jest na trzy strefy – każda z nich odpowiada konkretnemu okresowi w historii Karpacza. Ściany zdobią ręcznie wykonane płaskorzeźby, a w menu dominują regionalne i staropolskie potrawy, którym nadano nieco współczesnego klimatu. Wśród regionalnych smaków warto wyróżnić karkonoskie kluski, czyli góralskie cepeliny faszerowane mięsem, serwowane w towarzystwie skwarek, zasmażanej kapusty i ciemnego sosu. Danie to doskonale regeneruje siły po długich górskich wędrówkach. Oryginalną pozycją w menu jest także czeski smażony ser podawany z żurawiną, frytkami, sosami i sałatkami. Nie brakuje staropolskich klasyków, takich jak: gołąbki z soczewicą, pierogi z kaczką, gulasz z dziczyzny czy wyborny pstrąg w papilotach.

Regionalny karkonoski browar – jakie gatunki piwa znajdziemy w Karpaczu?

Bardzo charakterystycznym i atrakcyjnym elementem Sowiducha jest regionalny browar. W lokalu można spróbować pięciu gatunków lokalnego piwa, które warzone jest specjalnie dla gości restauracji. Doskonałą propozycją jest zestaw degustacyjny, który obejmuje cztery wybrane gatunki – dostępne są: pils, new england IPA, pszeniczne, old ale, strong ale i mango ale. Oryginalną ozdobą wnętrza sali restauracyjnej jest również działająca instalacja do warzenia piwa. W określonych porach dnia można podglądać pracującego przy niej piwowara.

Nie zapominajmy, że Karpacz stanowi doskonałą bazę wypadową w całe Karkonosze, więc świetnie sprawdzi się w przypadku kilkudniowego pobytu, podczas którego możemy próbować różnych regionalnych potraw. Niewiele jednak w okolicy miejsc tak klimatycznych, jak restauracja Sowiduch.
Lokali z duszą, stawiających na staropolskie smaki, z których powstają prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej.