Izrael: Starcia Palestyńczyków na Wzgórzu Świątynnym. Setki rannych w kolejnym dniu Jerozolimy

Setki ludzi zostało rannych w trakcie gwałtownych starć Palestyńczyków z izraelską policją na dziedzińcu Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Policja użyła granatów hukowych i gazu łzawiącego, aby rozbić grupy palestyńskich demonstrantów, rzucających kamieniami na placu przed meczetem. Kolejny dzień Jerozolimy pełen przemocy…

Z informacji, które podaje agencja AP, zgromadzeni pod meczetem na Wzgórzu Świątynnym mieli rzucać w funkcjonariuszy stojących przy dziedzińcu kamieniami. Policja odpowiedziała granatami hukowymi i gazem łzawiącym.

Starcia Palestyńczyków z policją na Wzgórzu Świątynnym w Izraelu

Liczba ofiar zamieszek jeszcze nie nie jest znana, ponieważ jest problem z dotarciem na miejsce z powodu blokady przez izraelskie siły. Palestyński Czerwony Półksiężyc informuje o setkach rannych i około 50 osobach, które w stanie ciężkim trafiły do szpitala.

W poniedziałek 10 maja Izraelczycy świętują Dzień Jerozolimy, upamiętniający zdobycie wschodniej części tego miasta przez Izrael w trakcie sześciodniowej wojny w 1967 roku. Mimo licznych napięć władze Izraela wyraziły zgodę na przemarsz nacjonalistów przez Dzielnicę Muzułmańską Starego Miasta. Dzień Izraela co roku budzi ogromne kontrowersje, jednak tym razem poruszenie jest jeszcze większe przez falę przemocy i trwający ramadan. Jednocześnie władze Izraela zakazały Żydom wstępu na Świątynne Wzgórze.

Do wzrostu napięć we Wschodniej Jerozolimie i na terenach okupowanych dochodzi przede wszystkim z powodu planu wysiedlenia Palestyńczyków z obszarów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.