Izrael luzuje obostrzenia. Ponowne otwarcie restauracji i hoteli dla posiadaczy zielonego paszportu

Władze Izraela zdecydowały się na zniesienie części obowiązujących do tej pory restrykcji. Ponownie otwarte zostaną hotele i restauracje, dzieci wrócą do szkół oraz będzie możliwość organizacji imprez do 300 osób. Warunkiem dostępności tego typu udogodnień jest posiadanie „zielonego paszportu”.

Izrael już niemal całkowicie wyszedł z panujących do tej pory restrykcji, spowodowanych wirusem COVID-19, co ogłosił w niedzielę premier Benjamin Netanjahu. W lutym otwarto siłownie i hotele, natomiast teraz dołączyły do nich restauracje, szkoły i imprezy do 300 osób. Obostrzenia zniesiono głównie dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki oraz dla ozdrowieńców.

Izrael luzuje obostrzenia i restrykcje

Większość obostrzeń zniesiono jednak tylko dla zaszczepionych i ozdrowieńców, czyli dla osób, które mogą ubiegać się o tzw. „zielony paszport”. To dokument wydawany przez ministerstwo zdrowia Izraela o przyjęciu dwóch dawek szczepionki lub przebyciu zakażenia koronawirusem.

Miejsca w restauracji i imprezach grupowych będą przewidziane wyłącznie dla osób z tym zaświadczeniem. Posiadacze zielonego paszportu będą mogły również udać się na zajęcia na uczelni lub do wybranych świątyń.

Zielony paszport również w Europie?

Decyzja o luzowaniu obostrzeń została podjęta, dzięki bardzo dynamicznej realizacji planu szczepień. W Izraelu już 40 procent ludności otrzymało dwie dawki szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19, natomiast 13 procent jedna dawkę.

Dyskusje o zielonej przepustce toczą się również w Europie, głównie we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Wiele innych państw uważa jednak, że zielony paszport jest dyskryminacją dla osób, które nie mogą, nie zdążyły lub nie chcą się zaszczepić.

Jaka będzie decyzja, tego jeszcze nie wiadomo.