Grecja: Przedłużenie obostrzeń dotyczących podróży zagranicznych

Władze Grecji przedłużyły restrykcje dotyczące podróży międzynarodowych do 19 kwietnia. Każda osoba, która przekroczy granice grecką, będzie zobligowana do wykonania testu przeciwko COVID-19, okazania jego negatywnego wyniku i poddania się obowiązkowej kwarantannie. Badania będą prowadzone wyrywkowo również na lotniskach.

W niedzielę – 4 kwietnia Greckie władze podały informację o przedłużeniu obostrzeń. Kolejne ograniczenia wynikają głównie z rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w kraju oraz rozprzestrzenianiem się jego nowych mutacji.

Przedłużenie restrykcji w Grecji

Władze Grecji robią wszystko, aby jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania i prawidłowo działającej turystyki. Niestety sytuacja w kraju oraz na całym świecie jest bardzo dynamiczna, przez co wszelkie plany powrotu do normalności są przesuwane „na później”.

W niedzielę ogłoszono przedłużenie panujących obostrzeń, dla osób przekraczających granice grecką. Restrykcje pandemiczne dla podróżnych z zagranicy wprowadzono 8 stycznia 2021 roku i miały one obowiązywać do odwołania. Spadająca liczba zakażeń w ostatnich tygodniach sprawiła, że zaczęły padać sugestie o zniesieniu panujących obostrzeń.

Niestety ostatnie dni przyniosły wiele nowych zakażonych, przez co grecki rząd ogłosił, że przepisy zostają przedłużone do 19 kwietnia.

Przepisy pandemiczne do drugiej połowy kwietnia

Zgodnie z ogłoszonymi restrykcjami, każda osoba, która wjeżdża na teren Grecji jest zobligowana:

  • Wykonać test na obecność COVID-19 (do 72 godzin przed przybyciem do kraju);
  • Okazać negatywny wynik badania PCR;
  • Poddać się 7-dniowej kwarantannie;
  • Wypełnić formularz PLF [Passenger Locator Form].

Istotne są również zasady dla osób przylatujących z Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto nową mutację wirusa COVID-19. Po odbyciu obowiązkowej izolacji już na terenie Grecji, osoby przybywające z Anglii będą musiały wykonać jeszcze jeden test.

Osoby zaszczepione dwiema dawkami preparatu – nie muszą poddawać się przymusowej kwarantannie.