First minute, czy last minute? Która opcja bardziej się opłaca?

Planowanie urlopu wiąże się z określeniem wysokości środków, które na niego przeznaczymy. Aby zmniejszyć wydatki związane z podróżą, warto przyjrzeć się ofertom promocyjnych, które oferują różne biura podróży.

Większość biur podróży oferuje różnorodne wyjazdy do praktycznie każdego zakątka świata. Wśród nich spotkamy również oferty last minute i first minute, które mogą okazać się świetna opcją, która pozwoli nam zaoszczędzić nasz domowy budżet na wyjazd. Podpowiadamy, czym różnią się te dwie opcje i która z nich jest bardziej opłacalna.

Last minute

Oferty last minute pojawiają się na stronach biur podróży na kilka lub kilkanaście dni przed planowanym wyjazdem. Decyzja o tego typu urlopie jest wtedy bardzo spontaniczna, ponieważ nie jesteśmy w stanie zaplanować go wcześniej. Takie propozycje są zazwyczaj bardzo atrakcyjne cenowo, ponieważ wyjazdy przeceniane są nawet o połowę. Jest to sposób, który po części rekompensuje straty, które poniosłoby biuro podróży w razie braku rezerwacji wszystkich miejsc na wycieczkę. Wybór wakacji last minute jest bardzo korzystny, jednak musimy pamiętać, że może wiązać się z ograniczonym dostępem do miejsc i kwater w lepszym standardzie. Dodatkowo musimy liczyć się, że wyjazd będzie wiązał się z mniej atrakcyjnym terminem.

First minute

Opcje first minute pozwalają na zaplanowanie wyjazdu nawet z rocznym wyprzedzeniem. Biura podróży udostępniają wtedy swoje oferty zaraz po zakończeniu się sezonu urlopowego. Mowa tutaj zazwyczaj o okresie września i października. Oferta first minute zazwyczaj wiąże się z nie tylko atrakcyjną ceną, ale również z dodatkowymi opcjami, takimi jak darmowe wyżywienie na miejscu lub bezpłatny pobyt dziecka. Biura podróży dają również gwarancję stabilnej ceny. Czyli nawet jeśli w ciągu roku cena za konkretny wyjazd wzrośnie, oferta, którą wykupiliśmy w pakiecie first minute nie zostanie zmieniona. Największą zaletą oferty first minute jest możliwość praktycznie nieograniczonego wyboru miejsca i oferty hotelowej.

Każda z powyższych ofert ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, dlatego najważniejsze jest to, aby dopasować ją przede wszystkim do własnych potrzeb.