Przejdź do treści

Europejska linia lotnicza Czech Airlines ogłosiła upadłość. Długi firmy liczone są w setkach tysięcy

Jedna z największych europejskich linii lotniczych Czech Airlines kilkanaście dni temu złożyła wniosek o upadłość. Sąd w Pradze ogłosił pozytywne rozpatrzenie sprawy. Gigantyczne długi firmy, które wynoszą ponad 315 milionów złotych, wynikają w głównej mierze z kryzysu pandemicznego.

Pandemia koronawirusa pozostawia po sobie ogromne straty. I mowa tu nie tylko o uszczerbku na ludzkim zdrowiu i życiu, ale również o kryzysie całej gospodarki. Zamknięte granice i całkowity zakaz podróżowania doprowadziły do załamania się branży turystycznej. Upadło wiele hoteli, resortów i przewoźników.

Pod koniec lutego linie lotnicze Czech Airlines (CSA) złożyły do sądu w Pradze wniosek o upadłość i reorganizację firmy. Po wielu dniach Sąd zaakceptował decyzję przewoźnika, potwierdzając, że na spółce ciążą długi w wysokości około 1,8 mld czeskich koron.

Upadłość przewoźnika Czech Airlines

26 lutego 2021 roku czeskie linie lotnicze złożyły do Sądu w Pradze wniosek o upadłość. Spółka podkreśliła, że jej sytuacja od początku pandemii znacznie się pogorszyła. Przewoźnik nie doczekał się od czeskiego rządku żadnej pomocy, mimo kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Ostatecznie sąd zaakceptował decyzję przewoźnika, a na syndyka masy upadłościowej wyznaczył Inskol z Karviné.

Pod koniec lutego jeszcze nie było mowy o upadłości, a ewentualnej reorganizacji spółki, aby udało się uzyskać jak największe kwoty, na których opiera się zadłużenie firmy. Niestety nie udało się opublikować planu naprawczego, a rząd nie wyszedł z pomocą. Namnażające się długi w znacznym stopniu doprowadziły do upadku.

Trudna sytuacja również polskich linii lotniczych LOT

W wielu krajach podjęto bardzo podobne działania w związku z pandemią koronawirusa, która już od ponad roku wręcz pochłania światową turystykę.

W równie ciężkiej sytuacji, co CSA znajdują się również Polskie Linie Lotnicze LOT. Nasz przewoźnik zwrócił się z prośbą o pomoc do Komisji Europejskiej o wydanie zgody na wsparcie. KE wydała pozytywną ocenę, dzięki czemu LOT ma otrzymać w ramach wsparcia 650 milionów euro w czasie pandemii koronawirusa.

Taka pomoc z pewnością pomoże Lot-owi przetrwać ten trudny okres.