Przejdź do treści

Czy UE wprowadzi paszporty szczepionkowe jeszcze przed wakacjami?

Swobodne podróże po Europie prawdopodobnie znów będą możliwe dla posiadaczy „zielonego certyfikatu” w postaci cyfrowej. Paszporty te mają ułatwić podróżowanie dla osób, które się zaszczepiły, przeszły chorobę lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19. Projekt został zaprezentowany w środę przed Komisję Europejską i ma być ważny we wszystkich państwach członkowskich, na Islandii, w Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii.

Komisja Europejska poinformowała w środę, że Cyfrowy Zielony Certyfikat ma być dowodem na to, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub jest ozdrowieńcem. Certyfikaty będą dostępne bezpłatnie w dwóch formach: papierowej i elektronicznej. Każdy z nich ma posiadać unikalny kod QR, który zagwarantuje autentyczność certyfikatu.

Czy koronapaszporty uratują letni sezon?

Komisja Europejska zapowiedziała utworzenie specjalnego portalu, który będzie weryfikował wszystkie certyfikaty z UE. Ma on również ułatwić innym państwom członkowskim techniczne wdrożenie projektu w życie.

Wiele krajów, takich jak Grecja, czy Hiszpania liczą, że paszporty koronawirusowe uratują tegoroczny sezon wakacyjny. Uważają, że bez tego typu certyfikatów swobodne podróżowanie po Europie nie byłoby możliwe.

Założenia zielonego certyfikatu

Cyfrowy Zielony Certyfikat umożliwi podróże osobom zaszczepionym, ale również tym, którzy jeszcze nie przyjęli dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Ma on być wydawany obywatelom Unii Europejskiej oraz członkom ich rodzin (bez względu na ich obywatelstwo).

Z podanych informacji wynika również, że certyfikaty mają dostać także obywatele krajów spoza UE, jednak mieszkających na jej terenie oraz odwiedzającym, którzy mają prawo podróżować do innych państw członkowskich.

Paszporty szczepionkowy – najważniejsze założenia

Zielony Certyfikat otrzymają osoby, które zostały zaszczepione i posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa lub osoby, które już przeszły tę chorobę. Jeszcze nie wiadomo, jakie testy miałby uwzględniać paszport szczepionkowy. Trwają próby skoordynowania wspólnego podejścia do testowania, jednak niektóre kraje są za testami antygenowymi, natomiast inne uważają, że są one niedokładne.

Powolne szczepienia nie pomagają w decyzji Rady i europarlamentu. Do tej pory udało się zaszczepić dopiero 5 procent całej populacji, a celem Komisji jest zaszczepienie 70 % populacji do końca lata. Ten temat z pewnością będzie poruszany na najbliższym szczycie unijnym.