Przejdź do treści

Czy Japonia ogłosi stan wyjątkowy dla Tokio i trzech okolicznych prefektur?

Japońskie władze rozważają ogłoszenie stanu wyjątkowego dla Tokio (stolicy kraju) i trzech okolicznych prefektur. Przypadki zakażeń koronawirusem w tych rejonach znacznie się nasilają i obciążają system medyczny kraju.

Rekordy zakażeń

31 grudnia 2020 roku, Japonia odnotowała rekordową liczbę dziennych przypadków zakażeń wirusem COVID-19. Było ich 4520, co oznacza nową falę infekcji, która skłoniła rząd do ogłoszenia stanu wyjątkowego w miejscach ognisk, czyli w Tokio i kilku pobocznych prefektur. W ramach tymczasowych restrykcji zamknięte zostaną restauracje, salony karaoke (od godziny 20:00), natomiast sklepy sprzedające alkohol zostaną zamknięte od 19:00.

Premier Yoshihide Suga do tej pory opierał się tym wezwaniom, mając na uwadze potencjalne szkody gospodarki. Gdyby zgodził się na wprowadzenie całkowitego stanu wyjątkowego, byłby to już drugi przypadek jego zastosowania w nawiązaniu do pandemii koronawirusa COVID-19. Pierwsze wprowadzenie stanu wyjątkowego w Japonii odbyło się zeszłej wiosny. Wtedy zamknięto również szkoły, biura i całkowicie wstrzymano ruch turystyczny.