Cypr stoi w ogniu. Największe pożary w historii wyspy

Ogromny pożar pustoszy lasy na Cyprze. Ogień pozbawił życia cztery osoby… Kraj poprosił o pomoc inne państwa Unii Europejskiej. Władze ewakuowały już siedem wiosek znajdujących się w najbardziej zagrożonej strefie. Poznaj szczegóły!

– To najgorszy pożar lasu w historii Cypru – powiedział cypryjskiej telewizji Omega TV cytowany przez agencję Reuters dyrektor cypryjskiego Departamentu Lasów Państwowych Charalambos Alexandrou.

Strażacy od kilkudziesięciu godzin walczą z pożarem, który wybuchł w sobotę u podnóża górskiego pasma Troodos na północ od Limassol i Larnak.

W pożarze zginęły 4 osoby

W gigantycznym pożarze zginęły cztery osoby, które prawdopodobnie pochodziły z Egiptu. Ogień uszkodził już dziesiątki domów i wchłonął hektary lasu sosnowego. Wielu mieszkańców pobliskich wiosek zostało odciętych od prądu. Pożar pustoszył tereny na obszarze 50 kilometrów kwadratowych – pisze Reuters.

Wciąż nie wiadomo, co dokładnie było przyczyną. Choć Cypr regularnie doświadcza sezonowych upałów, które mogły wzniecić pożar, policja jeszcze nie wykluczyła udziału osób trzecich.

Cypr prosi o pomoc w walce z pożarem

W gaszeniu ogromnego pożaru bierze udział cała cypryjska straż pożarna, jednak władze poprosiły w sobotę o pomoc inne kraje Unii Europejskiej.

„To bardzo trudny dzień dla Cypru. Zmobilizowano cały aparat państwowy, aby pomóc w walce z pożarem. Priorytetem jest ratowanie ludzkiego życia. Dziękujemy Grecji i Izraelowi za odpowiedź na wysyłkę samolotów przeciwpożarowych” – napisał na swoim Twitterze Cypryjski prezydent Nicos Anastasiades.